Pakistan, Çin’den J-10 Savaş Uçağı Alıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Uzun zamandır Pakistan’ın J-10 savaş uçaklarını almak istediği biliniyordu. Her yıl J-10 alınacak şeklinde haberler ve söylentiler dolanmakta idi. Yıllarca süren söylenti ve haberler sonunda gerçekleşti.

Pakistan İçişleri Bakanı Sheikh Rasheed tarafından yapılan açıklamada Çin’den alınacak savaş uçaklarının ilk filosunun 2022 Mart ayı gibi çok erken bir süre içerisinde hizmete gireceği bekleniyor.

STM Banner

Çin tarafından üretilen 25 adet J-10’un 23 Mart Pakistan Milli Günü kapsamında uçuş yapması planlanıyor. İçişleri Bakanı ayrıca J-10 savaş uçaklarının Hindistan’ın Rafale alımına direkt olarak bir cevap niteliğinde olduğunu belirtti.

Herhangi resmi bir makam tarafından onaylanmasa da Pakistanlı kaynaklar 2 filo şeklinde toplamda 36 adet J-10C savaş uçağının tedarik edileceğini tahmin etmekte.

J-10C Savaş Uçağı
J-10C Savaş Uçağı

J-10C (veya Pakistan için özel bir varyant) alımı ile beraber Pakistan Hava Kuvvetleri envanterlerindeki JF-17 ve F-16 uçaklarını destekleyecek. JF-17’nin düşük kapasitede olması ve F-16’ların demode kalması sebeplerinden Pakistan Hava Kuvvetleri daha yüksek kapasiteli uçaklar istiyordu.

Ayrıca Pakistan, Çin ile ortak yürüttüğü JF-17 savaş uçağı projesi kapsamında AESA radarlı JF-17 Blok III uçaklarının da teslimine yakın zamanda başlayacak.

J-10C savaş uçakları önceki J-10 varyantlarından farklı olarak AESA radara ve daha gelişmiş silahlara sahip. PL-10 IIR güdümlü hava hava füzesi ile Pakistan ilk kez HOB (High Off Boresight, yüksek görüş açılı) kabiliyetli bir havadan havaya füzeye sahip olacak. PL-15 uzun menzilli hava hava füzesi ile de Rafaleler’de bulunan Meteor uzun menzilli hava hava füzelerine cevap verebilecek.

ÖNERİLEN İÇERİK: Pakistan, En Gelişmiş Gemisi PNS TUĞRUL’u Teslim Aldı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Medya

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu