İsrail F-15EX’in ilk ihracat müşterisi oluyor

Roketsan-ATMACA-Banner

İsrail Savunma Bakanlığı, ABD’den resmi olarak 25 adet F-15 EX savaş uçağı talep etti. İsrail, şimdiden siparişi ikiye katlamayı hedefliyor. İsrail, F-15EX’i resmi olarak talep eden ilk yurtdışı müşterisi oldu.

Kaynaklar, F-15EX için İsrail hükümetinden ABD hükümetine geçen hafta bir Talep Mektubu (LOR) gönderildiğini söyledi. Talep mektupları, Yabancı Askeri Satış (FMS) sürecindeki ilk adımdır ve ardından adetler ve fiyatlandırma ile ilgili ayrıntılar müzakere edilir.

STM Banner

İsrail’de son yıllarda yaşanan siyasi istikrarsızlık, İsraillileri dört yıldan kısa bir süre içinde beş genel seçime katılmaya zorlayarak F-15’in gelişmiş versiyonunun satın alınmasına ilişkin resmi kararı geciktirdi. 2020’de İsrail hükümeti ek F-35’ler ve F-15’ler almak için genel bir karar aldı. Ama F-35’in sözleşmesi imzalanırken, F-15’lerin sözleşmesi imzalanmadı.

Uçakların İsrail’e tesliminin en erken 2028 yılında olabileceği öngörülüyor. İsrail tarafının bu tarihin öne çekilmesi için ABD tarafıyla görüşmeler yürüteceği de belirtiliyor.

İsrail F-35

İsrail Hava Kuvvetleri, yeni alacağı 25 adet F-15EX’in yanında envanterinde bulunan 25 adet F-15I uçağını da EX seviyesine yükseltmek istiyor. Uçaklar Fly-by-Wire sistemleri haricinde tamamen F-15EX standardına yükseltilecek. Halihazırda İsrail Hava Kuvvetleri farklı varyantlarda toplam 75 adet F-15 savaş uçağını işletiyor.

İran ve Rusya’nın bölgede daha saldırgan tavırlar almasının ve İran’ın yeni savaş uçakları ile hava savunma sistemleri alımının İsrail’in F-15EX alımını daha da acil hale getirdiği belirtiliyor. İsrail’in F-15 filosu, yalnızca İran hedeflerine saldırmak için değil, aynı zamanda İran’ın Lübnan’daki vekil gücü olan Hizbullah’ın roket saldırılarını durdurmak için de gerekli.


Kaynak: Breaking Defence

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu