Almanya’dan FCAS savaş uçağına dev bütçe

Roketsan-ATMACA-Banner

Alman hükümeti, Avrupa’nın FCAS Yeni Nesil Savaş Uçağı Programı için 2040 yılına kadar yaklaşık 40 milyar Euro (43.2 milyar dolar) bütçe ayırdı.

Fransa, Almanya ve İspanya ortaklığında başlatılan FCAS Yeni Nesil Hava Muharebe Uçağı Sistemi Programı devam ediyor. Program ilerledikçe, ülkelerin FCAS Savaş Uçağı için belirledikleri bütçe yol haritaları da netleşemeye başlıyor.

STM Banner

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 22 Ocak’ta Paris’te yapacağı görüşmede, Bloomber’in aktardığına göre FCAS Programı tartışılacak. FCAS halihazırda Almanya, Fransa ve İspanya ortaklığında devam etse de programda Almanya ve Fransa daha baskın iki ülke konumunda bulunuyor. 

FCAS Programı kapsamında Aralık 2022’de gerçekleştirilen toplantıda, Faz-1B aşaması için toplam 3.2 milyar Euro’luk bütçe tahsisi gerçekleştirilmişti. Üç ülke, projenin ana yüklenicileri Fransa Silahlanma Genel Müdürlüğü (DGA), Dassault Aviation, Airbus, Indra, Eumet’e bütçe aktarımı gerçekleştirildi. Faz-1B aşamasının 3.5 yıl sürmesi ve toplam bütçenin ise 100 milyar Euro’yu aşması bekleniyor.

FCAS

Almanya’nın 2040 yılına kadar FCAS Programı için 40 milyar Euro’dan fazla bütçe ayırmaya karar vermesi, programın Almanya-Fransa liderliğinde yürütüldüğünü de destekler nitelik taşıyor.

Faz-1B’deki Ortaklıklar

Programın FAZ-1B aşaması kapsamındaki iş payları ise şu şekilde:

Motor: NGF Engine Projesinde, ana yüklenici olarak Fransa için Safran Aircraft Engines ve Almanya için MTU Aero Engines ile ana ortak olarak İspanya için ITP Aero arasındaki 50/50 Ortak Girişimi ile kurulan Eumet şirketi çalışmalar yapacak.

FCAS

İnsansız sistemler: Ana yüklenici olarak Almanya için Airbus, Fransa için MBDA ve ana ortaklar olarak İspanya için Satnus ile Remote Carrier (RC) şirketi kuruldu.

Almanya ve Ispanya Eurofighter’ları, Fransa da Rafale uçaklarını FCAS ile yenilemeyi hedefliyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu