Japonya’nın F-35B teslimat tarihi belli oldu

Roketsan-ATMACA-Banner

Japon Yomiuri Şimbun gazetesine konuşan kaynaklara göre; Japonya Öz Savunma Kuvvetleri, ABD’den satın alınan ilk parti kısa kalkış – dikey iniş (STOVL) yapabilme özelliğine sahip F-35B savaş uçaklarını ülkenin güneybatısında bulunan Nyutabaru Hava Üssü’ne konuşlandırmaya hazırlanıyor.

Japon Hava Öz Savunma Kuvvetlerinin F-35B savaş uçaklarıyla gerçekleştireceği uçuşların ise 2024’te başlaması bekleniyor. Japonya, F-35B’lerini Çin’in askeri tehdidiyle karşı karşıya kaldığı uzaktaki adalarını korumak üzere bir “koz” olarak kullanmayı planlıyor.

STM Banner

F-35 projesine “alıcı ortak” olarak katılan Japonya’nın resmi olarak toplamda 105 adet F-35A siparişi bulunuyor. Japonya, 2023 yılına kadar ise her biri 130 milyon ABD dolarına tekabül edecek şekilde toplamda 18 adet F-35B alımı planlıyor. Japonya’nın nihai hedefi ise toplamda 42 adet F-35B tedarik etmek.

Japon hükümeti, 2020 mali yılı bütçesinde 2024 teslim tarihli olmak üzere 6 adet F-35B savaş uçağı için 737.8 milyon $’lık bir bütçe ayırmıştı.

Japonya, F-35B’lerini uçak gemilerine konuşlandırmak üzere daha önce helikopter gemisi olarak kullanılan “JS Izumo (DDH-183)” ve “JS Kaga (DDH-184)” gemilerini 28 milyon $’lık modernizasyonla “mini uçak gemisine” dönüştürme çalışmalarını sürdürüyor.

F-35B Japonya

“Japonya’ya yönelik Uçak Gemisi Kısıtlaması”

Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri, bu modernizasyonların ardından İkinci Dünya Savaşı’ndan beri ilk kez sabit kanatlı savaş uçağı taşıma kapasitesi bulunan bir deniz platformuna sahip olacak. İkinci Dünya Savaşı’nın mağlup taraflarından birisi olan Japon Öz Savunma Kuvvetleri (JSDF), anayasal sınırlamalarından ötürü uçak gemisine sahip olamıyordu.

Japonya, anayasal sınırlamalarının saldırı kabiliyetine sahip olma sınırlarını aşma konusundaki hassasiyetler nedeniyle, F-35B’lerin “gerektiğinde gemilere konuşlandırılacağını” açıklamıştı.

Izumo, F-35B’leri taşıması için dönüştürme çalışmalarının ilk aşamasından geçiyor. Son dönüştürme çalışmaları 2025 mali yılında gerçekleştirilecek. Kaga ise 2022 mali yılında tamamen dönüştürülmüş olacak ancak Japonya’nın ilk F-35B’lerini 2024 yılında teslim alması bekleniyor.

f-35b

Her biri 248 metre uzunluğa ve 27.000 ton ağırlığa sahip olan iki uçak gemisinin kaç tane F-35 taşıyabileceği ise belli değil fakat yüksek sayıda uçak taşıyabilmeleri mümkün gözükmüyor.

Izumo ve Kaga’da yapılacak değişiklikler arasında muhtemelen yeni bir uçak yaklaşma ve iniş sistemi, ek ağırlık kapasitesi için uçuş güvertesinin güçlendirilmesi ve dikey inişler için ısıya dayanıklı kaplamaların monte edilmesini içerecek.

ÖNERİLEN İÇERİK: Türkiye F-35’te parça teslimatına devam ediyor mu?


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu