Iron Dome entegreli İsrail gemisine doğalgaz sahası görevi

Roketsan-ÇAKIR-Banner

İsrail, ülkenin güneyindeki doğalgaz sahalarını roket saldırılardan korumak amacıyla Iron Dome (Demir Kubbe) entegreli korvetlerinden birini görevlendirdi.

Twitter’da paylaşılan fotoğraflarda, Shomer Ha’Homot Operasyonu (Duvarların Koruyucuları) kapsamında İsrail Donanmasına ait Sa’ar 5 sınıfı “INS Lahav” korvetinin helikopter pistine bir adet Iron Dome lançerinin yerleştirildiği görüldü.

INS Lahav’ın güvertesinde bulunan Iron Dome sisteminin, Gazze açıklarındaki doğalgaz sahalarını koruma amacıyla görevlendirildiği değerlendiriliyor. Lahav, günümüzde İsrail Donanması’nın en güçlü gemisi olarak adlandırılıyor.

INS Lahav ve C-Dome

Gemide halihazırda Barak-8 denizden havaya savunma füzesi ve 2014 yılında ilk kez tanıtılan Demir Kubbe sisteminin gemi konuşlu versiyonu C-Dome yer alıyor. C-Dome sistemi ilk kez 2017 yılında yine INS Lahav’da test edilmiş ve hizmete alınmıştı. Gemide aynı zamanda İsrailli ELTA şirketinin üretimi olan EL/M-2248 MF-STAR AESA radarı da bulunuyor.

INS Lahav korveti, geçtiğimiz yıl içerisinde güvertesinde iki adet Iron Dome lançeri entegreli şekilde görüntülenmişti. C-Dome sisteminin yakın gelecekte, İsrail Donanması’nın en yeni korvetleri olan Sa’ar 6 sınıfı korvetlere de konuşlandırılması bekleniyor.

C-DOME 3

ÖNERİLEN İÇERİK: Demir Kubbe (Iron Dome) Nedir? Ne derece etkili?


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

Meteksan Banner   Tualcom Banner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu