İsrail Hava Savunmasına “Lazer Duvar” Ekleniyor

Roketsan-ATMACA-Banner

İsrail, önümüzdeki bir yıl içerisinde karadan fırlatılan ve havadan gelen tehditlerden korunmak için lazer imha sistemi konuşlandırmayı planlıyor.

 İsrail Başbakanı Naftali Bennett tarafından yapılan ve ismi açıklanmayan lazer sisteminin operasyonel olarak tamamen devreye alınmadan önce deneysel amaçlı olarak kullanılmaya başlanması bekliyor.

STM Banner

 İsrailli savunma sanayii şirketi Rafael tarafından geliştirilen sisteminin isminin ise Iron Beam (Demir Işın) olması bekleniyor. Şirket, oldukça başarılı önlemelere imza atan Iron Dome sisteminin de üreticisi konumunda.

 “Yaklaşık bir yıl içinde İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), önce deneysel, ardından operasyonel olarak bir lazer müdahale sistemini hayata geçireecek. Önce güneyde, sonra başka yerlerde. Bu, orta ve uzun vadede İsrail’i füzelerden, roketlerden, insansız hava araçlarından (İHA’lar) ve diğer tehditlerden koruyacak bir lazer duvarı ile çevrelenmemizi ve aslında düşmanın en güçlü kartını elinden almamıza olanak sağlayacak.”

Iron Beam (Demir Işın) Hava Savunma Sistemi

Iron Beam sistemi, ilk kez 2014’te düzenlenen Singapur Havacılık Fuarı’nda sergilenen yönlendirilmiş enerjili hava savunma sistemi olarak biliniyor. Sistem Ağustos 2020’de İsrail Ordusunun hizmetine sunulmuştu.

Sistemin kısa menzilli roketleri, topçu atışlarını ve havanları önlemesi hedefleniyor. Iron Beam’in İHA’ları da imha edebildiği biliniyor. Menzili ise yaklaşık olarak 7 km olarak belirtiliyor.

Demir Işın, 7 kilometreye kadar olan mesafelerde düşman hedefleri yok etmek için ‘yönlendirilmiş yüksek enerjili lazer ışını’ kullanıyor.

Iron Beam; Arrow 2, Arrow 3, David’s Sling ve Iron Dome’a ​​ek olarak İsrail’in entegre hava savunma sisteminin beşinci unsurunu oluşturacak. Ancak, sistem tek başına da kullanılabilir.

Sistemin en büyük avantajı ise imha maliyetlerini dramatik ölçüde düşürecek olması. Her bir imha yaklaşık olarak 2.000 dolara mal olacak ki bu 150.000 dolarlara kadar çıkan hava savunma füzelerinin maliyeti yanında neredeyse hiçbir şey.

İsrail’in Lazer ile Hava Savunma Testleri

 İsrail Savunma Bakanlığı ve Elbit Systems tarafından tasarlanan ve bir uçağa entegre edilen lazer sistemi ilk testini geçtiğimiz Haziran ayında başarıyla tamamlamıştı.

Yetkililer, İsrail’in çok katmanlı hava savunma sistemine entegre edilecek olan hava kökenli gelişmiş lazer sisteminin geliştirilmesinin yıllar alacağını ve icra edilen testin henüz ilk fazda olan bir projeye ait olduğunu vurguladı. Sistemin Iron Dome (Demir Kubbe), David’s Sling ve Arrow sistemleriyle beraber çalışması bekleniyor.

Şirket yetkilileri sisteme ait prototipin 2025 yılına kadar hazır olacağını tahmin ediyor. Sisteme şu ana kadar bir isim verilmiş değil.

İsrail/Uçağa Entegre Lazer Sistemi
İsrail/Uçağa Entegre Lazer Sistemi

İsrail Savunma Bakanlığı Silah ve Teknolojik Altyapı Geliştirme İdaresi Başkanlığı’ndan Tuğgeneral Yaniv Rotem: “Bildiğimiz kadarıyla biz böylesine bir kapasiteye sahip olan ilk ülkeyiz ama belki, elbette, böyle bir müdahaleyi deneyen ve başaran ilk ülkeler arasında yer alıyoruz.”

Rotem’e göre 100 kilowatt’lık güce ve 20 km menzile sahip olacak prototipin 3-4 yıl içinde ortaya çıkması bekleniyor. Sistemin tamamen operasyonel hale gelmesi ise uzun yıllar alacak. İsrail aynı zamanda yine Elbit Systems ve Rafael ile beraber kara konuşlu bir lazer silahı üzerinde de çalışıyor. Bu sistemin de 8-10 km bir menzile sahip olması ve 2025’te envantere girmesi bekleniyor.

İsrailli kaynaklara göre uçaklara entegre olarak kullanılabilecek olan lazer sisteminin kara konuşlu versiyonlara göre pek çok avantajı var. Bunlar arasında bulutların üzerinde çalışabilmesi, kötü hava şartlarından etkilenmemesi gibi nedenler yer alıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: İsrail’in Yeni Denizaltıları İçin İmzalar Atıldı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, JPost

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu