İsrail’in Yeni Denizaltıları İçin İmzalar Atıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

İsrail, Alman Thyssenkrupp Marine Systems’tan (TKMS) denizaltı tedariki için imzaları attı. İsrail Donanması için toplamda üç adet denizaltı üretilecek.

İsrail Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre TKMS ve İsrail hükümeti arasında 3 milyar avro değerinde denizaltı anlaşması imzalandı. Alman hükümeti, iki ülke arasındaki anlaşma kapsamında maliyetin üçte birini karşılayacak.

STM Banner

Taraflar aynı zamanda 850 milyon avro değerinde endüstriyel stratejik iş birliği anlaşmasına da imza attı.

Anlaşmaya ilişkin konuşan İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz şunları kaydetti:

“Alman hükümetine anlaşmanın ilerletilmesindeki yardımları ve İsrail’in güvenliğine olan bağlılığı için teşekkür etmek istiyorum. Yeni denizaltıların İsrail Donanmasının yeteneklerini geliştireceğine ve İsrail’in bölgedeki güvenlik üstünlüğüne katkıda bulunacağına eminim.”

Anlaşmaya göre ilk denizaltı 9 yıl içerisinde teslim edilecek.

İsrail Denizaltıları ve VLS

İsrail ve TKMS arasındaki anlaşmayla ilgili medyaya ise ilginç bilgiler yansıdı. İsrailli Haaretz gazetesinin haberine göre TKMS, TKMS, İsrail’in “Dakar” sınıfı olarak adlandırdığı ve sipariş vereceği denizaltıların fiyatını birden iki katına çıkardı.

Anlaşma bedeli 1.2 milyar avrodan 2.4 milyar avroya yükseldi. Bunun sebebine ilişkin ise bazı spekülasyonlar doğdu.

Naval News’te yer alan bir habere göre dramatik fiyat artışının sebebi denizaltılarda olan yeni silah kabiliyetleri olabilir. Bu kabiliyetlere dikey atım sistemi (VLS) de dahil.

İsrail’in denizaltı filosu son derece gizli tutuluyor. Bazı raporlara göre bu denizaltılar nükleer silah ve uzun menzilli seyir füzesi ateşleme kapasitesine dahi sahipler.

İsrail Donanması/Dolphin-II Sınıfı Denizaltı/Naval News
İsrail Donanması/Dolphin-II Sınıfı Denizaltı/Naval News

Naval News haberine göre denizaltıda VLS bulunması durumunda denizaltıların boyunun 2.4 ila 4 metre arasında uzatılması gerekiyor. Denizaltıların toplamda 4-6 adet VLS tüpü taşıması da bekleniyor.

“Eğer bu tez doğrulanırsa İsrail denizaltısı, dünyada bu yetenekle tasarlanmış ikinci modern AIP (havadan bağımsız tahrik) donanımlı denizaltı olacaktır.”

Dünyada ilk olma özelliğini ise Güney Kore’nin KSS-III sınıfı denizaltısı taşıyor.

INS Dragon

İsrail’in Dolphin sınıfı denizaltılarından INS Dragon’un Almanya/Kiel’deki seyir testleri sürüyor ancak denizaltı kameralara hala yakalanmadı. Bu denizaltının da VLS kabiliyeti taşıdığı düşünülüyor.

VLS, İsrail’in kabiliyetlerini ciddi ölçüde artıracak bir gelişme. İsrail’in Dolphin-I ve Dolphin-II sınıfı denizaltılarında zaten torpido ve seyir füzeleri bulunuyor ancak bunlar şu an için torpido tüpleriyle ateşleniyor. VLS entegrasyonu ise bu denizaltılardan başka ve yeni silahların atılması manasına gelecek.

ÖNERİLEN İÇERİK: İsrail CH-53K Helikopteri ve KC-46 Tanker Uçakları İçin İmzaları Attı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Naval News

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu