Türkiye, Ukrayna’ya Savunma Satışlarını Devam Ettirecek

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye, Ukrayna’ya yönelik silah satışlarında Rusya’nın tehditlerine rağmen geri adım atmayacak. Açıklama Cumhurbaşkanlığından.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Direktörü Fahrettin Altun tarafından Bloomberg’e verilen özel röportajda Ankara ve Kiev arasındaki askeri iş birliğinin Rusya’yı hedef almadığı belirtildi. Altun, Rusya’yı memnun etmek için bu iş birliğinin durdurulmayacağını kaydediyor.

STM Banner

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bugün Ukrayna’yı ziyaret ediyor.

Altun bu noktada bir hatırlatma yapıyor. Türkiye’nin 2017 yılında Rusya’dan S-400 alma kararının CAATSA yaptırımlarıyla sonuçlandığını ancak Türkiye’nin geri adım atmadığını vurguluyor. Altun, bu durumun Ukrayna ile imzalanan anlaşmalar için de geçerli olacağını kaydediyor.

“Başka bir ülkeyi hedeflemek için iş birliği anlaşmaları imzalamıyoruz. Rusya bunu bilen ilk devletler arasında yer alıyor. Ukrayna ile yaptığımız ve imzalayacağımız anlaşmalar, mevcut krizle doğrudan bağlantılı değil.”

Ukrayna’ya İHA Fabrikası Anlaşması İmzalanıyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ziyareti öncesinde basın açıklaması yapan Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ise insansız hava aracı (İHA) üretim tesisi ve İHA pilot yetiştirme merkezi kurmak için Türkiye ile anlaşma imzalamayı planladıklarını açıkladı.

Bayraktar TB2 SİHA/Ukrayna
Bayraktar TB2 SİHA/Ukrayna

Ukrayna’nın Bayraktar TB2 Alımı

Ukraynalı yetkililer daha önce yaptıkları açıklamalarda Bayraktar TB2 alımı konusundaki nihai hedeflerini 48 adetle sınırlandırmıştı.

Ukrayna devletine bağlı savunma ihracatı ajansı Ukrspecexport, Baykar Savunma ile 6 adet Bayraktar TB2 İnsansız Hava Aracı (İHA), iki kontrol istasyonu ve 200 adet akıllı mühimmat tedarikiyle ilgili 69 milyon dolar değerindeki bir anlaşmayı 2019 Ocak ayında imzalamış, Baykar Savunma ise sadece 2 ay içerisinde Ukrayna Hava Kuvvetlerine yönelik teslimatı tamamlamıştı.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ise Baykar Savunma’dan sipariş ettiği Bayraktar TB2 tipi Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) sistemlerin ilk partisini Temmuz ayında teslim almıştı.

ÖNERİLEN İÇERİK: Akıncı TİHA’nın İlk İhracat Müşterisi Ukrayna İddiası


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Bloomberg

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu