İsrail İHA’sına Lübnan’da füze atışı

Roketsan-ATMACA-Banner

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF); Lübnan üzerinde keşif ve gözetleme görevi icra eden bir insansız hava aracına (İHA), hava savunma füze sistemi ile angajman gerçekleştirildiğini açıkladı.

Konuyla ilgili olarak İsrail Savunma Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada, “Lübnan üzerindeki rutin faaliyetler esnasında uçaksavar füzeleri, bir IDF İHA’sına doğru ateşlendi. İHA vurulmadı ve planlandığı görevimize devam ettik.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

İsrail Savunma Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, söz konusu hava savunma füzelerinin hangi ülke ve birim tarafından ateşlendiğine dair bir bilgi ise paylaşılmadı. İsrail İHA’sına angajmanın, Suriye’deki Rejim Ordusu birimlerince gerçekleştirildiği tahmin ediliyor.

Hatırlanacağı üzere; Temmuz 2020’de yine İsrail Savunma Kuvvetleri’ne ait olan bir İHA, Lübnan’a düşmüştü. IDF, İHA’nın Lübnan’a düştüğünü ve herhangi bir bilginin sızdırılmadığını açıklamış ancak İHA’nın hangi sebepten ötürü düştüğü ve tipinin ne olduğu konusunda bir açıklama yapmamıştı.

Yine aynı bölgede, geçtiğimiz yıllarda HERMES 450 tipi MALE sınıfı bir İHA düşmüştü. Sürekli aynı bölgede düşen İHA’ların, Suriye Rejimi’ne ait hava savunma sistemleri tarafından vurulduğu tahmin ediliyor.

Önerilen İçerik: İsrail İHA’sı Lübnan’da düştü


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Bu Türkçe karşıtlığı neden?”icra edildi”(!).Yapıldı demek var iken….Yükseklik yerine de ,”irtifa”(!).Milliyetçi iseniz,bizim dilimiz ,Türkçe…. “Türkçem,benim ses bayrağım”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu