Mısır’ın SCALP Füzesi ilk kez görüntülendi

Roketsan-ATMACA-Banner

Mısır Hava Kuvvetleri’ne ait MBDA üretimi SCALP Seyir Füzesi, Fransız Hava Kuvvetleri ile gerçekleştirilen bir tatbikat esnasında 2 Şubat 2021 tarihinde ilk kez görüntülendi.

Geçtiğimiz dönemde Fransa’dan Rafale tipi savaş uçağı tedarikinde bulunan Mısır Hava Kuvvetleri’nin, Rafale uçağının yanında SCALP Seyir Füzesi de tedarik ettiği iddia ediliyordu. Bu iddia, geçtiğimiz gün Mısır Hava Kuvvetleri ile Fransız Hava Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen ortak tatbikat esnasında ilk kez doğrulandı.

STM Banner

Janes’e göre SCALP, Mısır Milli Savunma Bakanlığı tarafından tatbikatı gösteren bir videoda kısmen görüldü. Talios hedefleme sistemi ile donatılmış bir Rafale savaş uçağının etrafında diğer silahlarla birlikte SCALP da hangar içinde sergilendi

SCALP’nin, Mısır’ın 32 adet Rafale için sipariş ettiği silahlardan biri olduğu bildirildi ancak Fransız La Tribune gazetesi, füze ABD tarafından kontrol edilen teknolojiyi içerdiğinden ABD’nin satışı engelleyebileceğini bildirdi.

Füze Teknolojisi Kontrol Rejimine uymak için Mısır’ın SCALP menzilinin, 300 km’nin altına düşürülmesi gerekecektir. Aynı füzeler, Yunan Hava Kuvvetleri envanterinde de bulunuyor.

Önerilen İçerik: İlk Milli Seyir Füzemiz “SOM” ve Yunanistan’ın Seyir Füzesi “SCALP”


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu