İsrail ile İtalya arasında helikopter ve füze ticareti

Roketsan-ATMACA-Banner

İsrail Savunma Bakanı ile İtalya Savunma Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde bir dizi karşılık savunma alımı anlaşmasına imza attılar. Anlaşmaları; İtalya adına İtalya Ulusal Silahlanma Direktörü Nicolò Falsaperna, İsrail adına ise mevkidaşı Amir Eshel imzaladı.

Edinilen bilgiye göre; Şubat 2019’da İsrail ile İtalya arasında başlayan müzakerelerin bir sonucu olan söz konusu anlaşmalar; İsrail Savunma Bakanlığı tarafından İtalya’dan Leonardo S.p.A. üretimi beş adet AW119KX Gelişmiş Eğitim Helikopteri, İtalya Savunma Bakanlığı tarafından ise İsrail’den Rafael üretimi Spike Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) ve Elbit Systems üretimi Helikopter Simülatör Sistemi tedarikini içeriyor.

STM Banner

Söz konusu anlaşmalar, İsrail’in bir adet keşif uydusu ve iki adet havadan erken uyarı (HİK) uçağı karşılığında İtalya’dan 30 adet eğitim uçağı tedarik ettiği anlaşmanın devamı olarak kabul ediliyor.

İsrail Savunma Bakanlığı Genel Direktörü Amir Eshel tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, “Bugün imzalanan anlaşma, İsrail ile İtalya arasındaki yakın güvenirliğin ve ekonomik ilişkilerin bir başka ifadesidir. İsrail Savunma Kuvvetleri’nin eski eğitim uçaklarının değişiminin tamamlamasını sağlar.” ifadelerinde bulundu.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu