İsrail’den Katar’a olası F-35 satışına ilişkin açıklama

Roketsan-ATMACA-Banner

İsrail İstihbarat Bakanı Eli Cohen, ABD tarafından Katar’a yönelik gerçekleştirilecek olası bir F-35 Lightning II savaş uçağı satışına ilişkin açıklamada bulundu.

Reuters’a göre Cohen, Pazar günü yaptığı açıklamada; İsrail’in bölgedeki askeri üstünlüğünü sürdürme gerekliliğini gerekçe göstererek, İsrail’in Katar’a yönelik herhangi bir F-35 savaş uçağı satışına karşı çıkacağını söyledi.

STM Banner

Amerika Birleşik Devletleri, İsrail’in “niteliksel askeri üstünlüğünü” koruma ilkesi altında bölgedeki diğer ülkelere gerçekleştirilecek ileri düzey silah satışları konusunda İsrail’e danışıyor. İsrail’in itirazları üzerine engellenen satışlar oldu.

İsrail’in Katar’a yönelik F-35 satışına karşı olup olmayacağı sorulan Cohen, Ordu Radyosuna şunları söyledi: “Cevap evet. Bölgedeki güvenlik ve askeri üstünlüğümüz bizim için en önemli şeydir. Bölgemiz hala İsviçre’ye dönüşmedi. ”

Katar’ın F-35 Talebi

Katar, geçtiğimiz hafta F-35 tedariki için ABD’ye referans mektubu (Letter of Recommendation – LOR) gönderdi ve resmen talepte bulundu. Edinilen bilgiye göre söz konusu talep; ABD himayesinde İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında Ağustos ayında yapılan ve iki ülkenin diplomatik bağlarının normalleştirmesini kapsayan Abraham Anlaşması’nın ardından, Birleşik Arap Emirlikleri’nin F-35 talebinde bulunmasının akabinde geldi.

Katar’a yönelik F-35 satışının müzakere edilmesinin, kongre onayının çıkmasının, anlaşma imzalanmasının ve ilk uçağın teslim edilmesinin yıllar alacağı da bilinen bir gerçek. En son F-35 müşterisi olan Polonya, ilk uçağı 2024 yılında teslim alacak.

Önerilen İçerik: Katar’dan F-35 için resmi talep


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu