Katar’dan F-35 için resmi talep

Roketsan-ATMACA-Banner

Katar hükümeti, Lockheed Martin F-35 Lightning II savaş uçağı tedariki için Amerika Birleşik Devletleri’ne resmi talepte bulundu.

Reuters’a göre Katar hükümeti, Lockheed Martin ana yükleniciliğinde geliştirilen Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) F-35 Lightning II tedariki için Amerika Birleşik Devletleri’ne resmi talepte bulundu. Edinilen bilgiye göre söz konusu talep; ABD himayesinde İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında Ağustos ayında yapılan ve iki ülkenin diplomatik bağlarının normalleştirmesini kapsayan Abraham Anlaşması’nın ardından, Birleşik Arap Emirlikleri’nin F-35 talebinde bulunmasının akabinde geldi.

STM Banner

İsrail, normalleşme anlaşmasına rağmen Birleşik Arap Emirlikleri’ne yönelik F-35 satışına karşı çıkmıştı. Katar’ın F-35 tedariki için göndermiş olduğu referans mektubunun (Letter of Recommendation – LOR) yanıtı henüz gelmemiş olsa da satışa; Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve İsrail’in muhalefet edeceği tahmin ediliyor. Ancak Katar’ın, ABD’nin Orta Doğu’da bulunan en büyük hava üssü olan El Udeid Hava Üssü’ne ev sahipliği yapmasının anlaşma için bir avantaj teşkil ettiği düşünülüyor.

Katar’a yönelik F-35 satışının müzakere edilmesinin, kongre onayının çıkmasının, anlaşma imzalanmasının ve ilk uçağın teslim edilmesinin yıllar alacağı da bilinen bir gerçek. En son F-35 müşterisi olan Polonya, ilk uçağı 2024 yılında teslim alacak.

Katar’ın, F-35’in konvansiyonel kalkış ve iniş (CTOL) konfigürasyonu olan F-35A için talepte bulunduğu tahmin ediliyor. Hatırlanacağı üzere ABD Savunma Bakanlığı, Boeing’e 2017 yılında Katar Emiri Hava Kuvvetleri (QEAF) için 36 adet F-15 savaş uçağı üretmesiyle ilgili olarak 6.2 milyar dolarlık bir sözleşme vermişti. Boeing, 2021 yılında QEAF’e ilk F-15QA uçağını teslim edecek.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu