İsrail’den açık denizde balistik füze testi

Roketsan-ATMACA-Banner

İsrail, Israel Aerospace Industries (IAI) tarafından geliştirilen LORA Balistik Füze Sisteminin operasyonel bir çift atışlı test faaliyetini geçekleştirdi.

IAI tarafından yapılan açıklamaya göre söz konusu atışlı test faaliyeti, LORA’nın yeteneklerinin potansiyel bir IAI müşterisine gösterimi için icra edildi. Açık denizde yapılan test faaliyeti esnasında sivil bir gemiye konuşlandırılan Uzun Menzilli Topçu Silah Sistemi (LORA) ile çift atış yapıldı.

STM Banner

Şirketten yapılan açıklamada, “Açık denizde yapılan deneme, denizde önceden tanımlanmış bir isabet noktasına iki uzun menzilli LORA füzesinin fırlatılmasını içeriyordu. Karmaşık deneme, LORA’nın gelişmiş yeteneklerini test etmek ve göstermek için iki senaryo içeriyordu. İlk senaryoda 90 km’ye kadar kısa menzilli fırlatma ve ikinci senaryoda 400 km’ye kadar uzun menzilli fırlatma yapıldı. Kara versiyonunda, bu tür denemelerin güvenlik gereksinimlerine uymak için açık denizde bir gemiye silah sistemi yerleştirildi. Füze, bir komuta treyleri ve bir yer fırlatıcısı içeren operasyonel bir sistemden fırlatıldı. Her iki senaryoda da, füze yörüngesine fırlatıldı, rotasını hedefe doğru sürdürdü ve son derece hassas bir şekilde vurdu. Hem silah sistemi hem de füze, testin tüm hedeflerini başarıyla karşıladı.

IAI’nın MALAM bölümü tarafından geliştirilen LORA, uzun menzilli bir balistik füze, benzersiz bir fırlatıcı, bir komuta ve kontrol sistemi ve bir kara / deniz destek sistemi içeren denizden karaya ve karadan karaya bir sistemdir. LORA sistemi, 10 metrelik CEP hassasiyet seviyesine sahip çoklu menziller için balistik saldırı yetenekleri sağlar.” ifadelerine yer verildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Aynısını bizde daha uzun menzilli füze denemeleri için TCG Anadolu da okyanuslarda yapıp güvenli bir şekilde füze ve roket geliştirebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu