İsrail’den F-35 hamlesi

Roketsan-ATMACA-Banner

İsrail hükümeti, İsrail Hava Kuvvetleri (IAF) için 50 adet F-35 Lightning II savaş uçağı daha satın almayı planlıyor.

İsrail hükümeti, halihazırda 20 adetini teslim almış olduğu 50 adet Lockheed Martin F-35 Lightning II savaş uçağı siparişi bulunan İsrail Hava Kuvvetleri için, 50 adet F-35 Lightning II savaş uçağı daha satın almak amacıyla bilgi talebi (RFI) gönderdi.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Lockheed Martin Müşteri Gereksinimleri Başkan Yardımcısı Gary North, “İsrail, üçüncü bir F-35 filosunun potansiyel olarak satın alınması hakkında bir bilgi talebi (RFI) sundu. Lockheed Martin, talebe yanıt olarak ilgili tüm belgeleri teslim ediyor.” dedi.

Savaş jetlerinin yanı sıra İsrail, ABD savunma yardımı parasını kullanarak kırk yıllık Yasur (Sea Stallion) Ağır Nakliye Helikopter’inin yerini alması için 5-7 adet tanker uçağı ve helikopter satın almayı planlıyor.

İsrail’in F-35 Sayısı

Lockheed Martin’e 50 adet F-35 Lightning II tipi savaş uçağı sipariş veren İsrail Hava Kuvvetleri (IAF), halihazırda bu uçakların 20 adetini teslim almış durumda. Teslim aldığı F-35’leri kendine modernizasyona tabi tutup “F-35I Adir” olarak adlandıran İsrail Hava Kuvvetleri, 50 adet F-35 siparişi daha verirse toplam 100 adet F-35 savaş uçağına sahip olacak. Suriye’de F-35’i aktif olarak kullanan IAF, bölge ülkelerine yönelik yüksek hava tehdidini devam ettirmeye amaçlıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu