İtalya Başbakanı Meloni’den Türkiye İçin SAMP/T Açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

G20 Zirvesi kapsamında Endonezya’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen İtalya Başbakanı Meloni, SAMP/H Hava Savunma Sistemi ile ilgili açıklamada bulundu.

G20 Zirvesi için Endonezya’nın Bali şehrinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz gün İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile bir araya gelmişti. Görüşmede, Türkiye’nin EUROSAM SAMP/T Hava ve Füze Savunma Sistemi Programı da ele alındı.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamada, “İtalya Başbakanı Meloni, ‘Teknik bazı sorunlar kaldı, bunları çözerek, Fransa, İtalya, Türkiye, SAMP-T meselesini de kısa zamanda çözelim’ dedi.” ifadelerine yer verildi.

Türkiye’nin EUROSAM SAMP/T Programı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN, EUROSAM ve Roketsan arasında 5 Ocak 2018 tarihinde, “Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunma Sistemi (LORAMIDS) Tanımlama Çalışması” sözleşmesi imzalandı. İmzalanan sözleşme ile Türkiye, Fransa ve İtalya’nın ihtiyaçlarını karşılayan bir Hava Savunma Füze Sistemi’nin, ortaklaşa geliştirilmesi hedeflendi.

samp/t

Aradan geçen süreç içerisinde Fransa ve İtalya, Mart 2021’de Yeni Nesil SAMP/T (SAMP/T NG) Hava Savunma Füze Sistemi’nin geliştirilmesin ilişkin sözleşmeyi imzaladılar.

Halihazırda savaş uçağı ve seyir füzesi gibi hava soluyan hedefler ile taktik balistik füzelere karşı etkili olan SAMP/T sistemi, Aster 30 Blok I Füzesi’ni kullanıyor. Aster 30 Blok I Füzesi ile 120km angajman menziline sahip olan SAMP/T için iki yeni füze geliştiriliyor. Geliştirilen Aster 30 Blok I NT ve Aster 30 Blok II Füzeleri ile SAMP/T, balistik füzelere karşı çok daha etkili bir hale gelecek.

ÖNERİLEN İÇERİK: SAMP/T Nedir?


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu