Norveç’ten Ukrayna’ya 1000 adet Black Hornet Hibesi

Roketsan-ATMACA-Banner

NATO zirvesinde Norveç, Ukrayna’ya 2 adet NASAMS bataryası için destek ekipmanını ve 1000 adet Black Hornet Nano İHA’yı bağışlayacağını açıkladı.

NATO’nun Vilnius’ta gerçekleştirdiği zirvede Norveç, Ukrayna’ya yapacağı yeni bir silah yardım paketini açıkladı. Paket daha önceden Norveç tarafından bağışlanan 2 adet NASAMS bataryası için destek ekipmanını ve 1000 adet Black Hornet Nano İHA’yı içeriyor.

STM Banner

Norveç, Amerika ile birlikte Ukrayna’ya 2 adet NASAMS bataryasını geçtiğimiz yıl bağışlamıştı. Halihazırda görevde olan NASAMS bataryalarının harbe hazırlığını garantilemek ve eksiklerini gidermek için Norveç tarafından 2 adet atış kontrol ünitesi ve 2 adet füze lançeri ile çeşitli yedek parçalar Ukrayna’ya verilecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Norveç Savunma Bakanı Bjørn Arild Gram, böylece Ukrayna’ya bağışlanmış olan hava savunma sistemlerinin etkisini artıracağını söyledi.

Herhangi bir bilgi bulunmasa da yapılacak yeni atış kontrol ünitesi ve lançer yardımının, muharebe sahasında kaybedilmiş veya hasar görmüş sistemlerin yerine gelecek olması ihtimali bulunuyor.

Bakan Gram, “Ukrayna tarafında hava savunması yüksek öncelikli bir ihtiyaç. Ukrayna’nın Rus hava gücüne ve füze saldırılarına karşı korumaya ihtiyacı var. NASAMS’ın iyi operasyonel performansı, genel olarak hava savunmasını ve özellikle de NASAMS’ı Ukrayna tarafından oldukça arzu edilir kılıyor” diye ekledi.

NASAMS
NASAMS

Daha önceden Ukrayna’ya verilmiş olan Black Hornet Nano İHA’larından 1000 adet dahası Ukrayna’ya teslim edilecek. Norveç’te üretilen Black Hornet’ten Ukrayna ordusunun oldukça memnun olduğu belirtiliyor. Black Hornet’in özellikle “siper savaşı” durumlarında ciddi avantaj sağladığı söylenmekte.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Özel Kuvvetler’inde de kullanılan Black Hornet dünyada eşi benzeri bulunmayan bir sistem olarak öne çıkıyor. Çok küçük boyutu ve düşük ses izi sayesinde düşman birliklere farkedilmeden keşif ve gözetleme faaliyetlerinin icra edilmesini sağlıyor. Üzerinde HD bir gündüz kamerası ve kızılötesi kamera bulunan sistem 25 dakikaya kadar uçuş gerçekleştirebiliyor. İki adet Black Hornet İHA, şarj istasyonu ve kontrol istasyonunun fiyatı 40 ila 60 bin dolar arasında değişiyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Türk savunma sanayiinde 52 milyar liralık rekor sözleşme


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu