İtalya ve Fransa’dan EUROSAM’a dev Aster Füzesi siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Fransa ve İtalya, iki ülkenin ortaklığındaki Eurosam Konsorsiyumu’na 700 adet Aster tipi hava ve füze savunma füzesi siparişi verdi.

Fransa Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Fransa Savunma Bakanı Sebastian Lecornu ve İtalya Savunma Bakanı Guido Crosetto’nun, Fransa Hava ve Uzay Kuvvetleri ile Fransız Donanmasının yanı sıra İtalyan Hava Kuvvetleri ve İtalyan Donanmasına yönelik “Aster” tipi füzelerin üretimi için anlaşma imzalanmasından duyulan memnuniyet ifade edildi.

STM Banner

Açıklamada, 30 Aralık 2022’de 700 adet Aster tipi füze üretimi için sözleşmenin Eurosam’a bildirildiği aktarılarak, söz konusu siparişin Aster 15, Aster 30 Blok 1 ve Aster 30 Blok 1NT gibi farklı Aster füze çeşitlerini kapsadığı bilgisi verildi.

Bunun “en büyük siparişlerden biri” olduğu vurgulanan açıklamada, söz konusu siparişin tüm sanayi zincirinde adaptasyonlar gerektireceğine işaret edildi. ASTER Füzeleri, çeşitli deniz platformları ile Türkiye’nin de tedarik etmek istediği SAMP/T Hava ve Füze Savunma Sistemi’nde kullanılıyor.

Türkiye’nin EUROSAM SAMP/T Programı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN, EUROSAM ve Roketsan arasında 5 Ocak 2018 tarihinde, “Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunma Sistemi (LORAMIDS) Tanımlama Çalışması” sözleşmesi imzalandı. İmzalanan sözleşme ile Türkiye, Fransa ve İtalya’nın ihtiyaçlarını karşılayan bir Hava Savunma Füze Sistemi’nin, ortaklaşa geliştirilmesi hedeflendi.

samp/t

Aradan geçen süreç içerisinde Fransa ve İtalya, Mart 2021’de Yeni Nesil SAMP/T (SAMP/T NG) Hava Savunma Füze Sistemi’nin geliştirilmesin ilişkin sözleşmeyi imzaladılar. Türkiye’nin programa katılımı, bazı teknik sebeplerden ötürü henüz gerçekleşmiş değil.

Halihazırda savaş uçağı ve seyir füzesi gibi hava soluyan hedefler ile taktik balistik füzelere karşı etkili olan SAMP/T sistemi, Aster 30 Blok I Füzesi’ni kullanıyor. Aster 30 Blok I Füzesi ile 120km angajman menziline sahip olan SAMP/T için iki yeni füze geliştiriliyor. Geliştirilen Aster 30 Blok I NT ve Aster 30 Blok II Füzeleri ile SAMP/T, balistik füzelere karşı çok daha etkili bir hale gelecek.


AA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu