Lockheed Martin’den Miçotakis’e F-35 hediyesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Yunanistan, modernize edilerek F-16 Blok 70 seviyesinde yükseltilen 5. savaş uçağını satın aldı. Düzenlenen törende, Miçotakis’e F-35 temalı hediye verildi.

Yunan Hava Kuvvetleri’nin F-16 Blok 70 Modernizasyon Programı devam ediyor. Toplamda 122 F-16 uçağının modernizasyonunu kapsayan programda, 5. F-16 Blok 70 savaş uçağı düzenlenen törenle Yunan Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi.

STM Banner

5’inci F-16 Blok 70’in teslimatı münasebetiyle düzenlenen törene, Yunan Başbakanı Miçotakis ile Lockheed Martin yetkilileri de katıldı. F-35 ve F-16 savaş uçaklarının üreticisi olan ABD’li Lockheed Martin şirketinden bir yetkili, tören esnasından Miçotakis’e F-35A Lightning II savaş uçağının maketini hediye etti.

Uzun bir süredir Türkiye F-16 Blok 70; Yunanistan ise F-35 Lightning II tedariki için ABD’ye talepte bulunmuş durumda. Geçtiğimiz günlerde Biden Yönetimi, Türkiye’nin F-16 Blok 70 ve Yunanistan’ın ise F-35 taleplerini aynı anda onaylayarak nihai onay için Kongre’ye sevk etti.

Lockheed Martin yetkilileri tarafından Yunan Başbakanı Miçotakis’e F-35A Lightning II maketi hediye edilmesinin, Kongre sürecindeki Yunanistan’a yönelik olası F-35 satışına bir atıf niteliği taşıdığı değerlendiriliyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu