SAMP/T Nedir?

Roketsan-ATMACA-Banner

SAMP/T (Surface-to-Air Missile Platform/Terrain); kara konuşlu, orta irtifa, uzun menzilli, hava ve kısa menzilli balistik füze savunma sistemi olup; uçak, helikopter, insansız hava aracı (UAV), seyir füzesi (CM), anti radyasyon füzesi (ARM), subsonic ve supersonic hızda seyir edebilen gemi ve kara konuşlu gemisavar füzesi (AShCM) ve kısa menzilli balistik füze (SRBM) gibi geniş bir hedef zarfına sahiptir.

MBDA (Fransa) ve Thales (İtalya) firmalarının oluşturmuş olduğu EUROSAM konsorsiyumu tarafından üretilmektedir. SAMP/T, 360° tracking ve angajman yapabilen, Arabel Radar ünitesi (MRI), angajman modülü (MC) ve 6 adet dikey fırlatma lançer modülünden (MLT) oluşmaktadır.

STM Banner

Her bir dikey fırlatma lançer modülünde (MLT) 8 adet füze (Fransa 8×8, İtalya 8×4 tercih etmiştir) bulunmakta olup, tüm füzeler 10 saniye içerisinde ateşlenebilmektedir. MLT, 360° angajman kabiliyetine sahiptir.

ARABEL MULTİ-FUCTİON RADAR

ARABEL MULTİ-FUCTİON RADAR, 3D faz dizili, X band (8-12GHz) bir radardır. 360° izleme ve angajman kabiliyetine sahiptir. Aynı anda 100 hedefi takip edebilmekte olup 10 ayrı hedefe 16 füzenin angajmanını sağlayabilmektedir. Arabel, yazılım ve güncelleme ile iyi bir ECCM kabiliyetine sahiptir.

Ground Master 400 (GM 400)

SAMP/T, Arabel radarı Ground Master 400 (GM 400) ile birlikte çalıştığında tespit ve takip mesafesi 400+ km olmaktadır.

ASTER-30 Block 1

450 kg ağırlığında, çift kademeli katı yakıtlı booster ve sustainer motoru ile donatılmıştır. İkinci safhada birinci motoru bırakılıp, 110 kg ağırlığına gelmektedir. Ku band aktif radar seeker başlıklı, TVC özellikli, “hit-to-kill” yöntemine sahip, bir füzedir. Klasik aerodinamik kontrollerini kullanan PIF-PAF özelliği ile lançerde çıkış 12G, terminal fazda (vuruş aşaması) 60G yüksek manevra yapabilmektedir. Ve 4.5 Mach hıza ulaşabilmektedir. 120 km menzil, 20 km irtifa sahip olup, taktik balistik füzeleri ~10 km irtifada imha edebilmektedir.

Azami 600 km menzilli balistik füzelere karşı etkilidir. İyi bir “kill-ratio / hit-probability” sahiptir. Başarılı testleri mevcuttur; Aster-30, 5 metre irtifada “sea-skimming” modunda seyir eden GQM-136 Coyote SSST (Supersonic Sea Skimming Target) supersonic gemisavar seyir füzesini (AShCM) imha edebilmiştir. Kısa menzilli balistik füzelere karşı da başarılı bir şekilde test edilmiştir. Örneğin, SSCB üretimi olan Scud taktik balistik füzelerinin uçuş karakteristiğini taklit eden İsrail üretimi Black Sparrow imha etmiştir. Başarılı bir şekilde supersonic gemisavar seyir füzesine ve kısa menzilli balistik füzesine yapılmış olan testlerin, sistemin ne kadar başarılı olduğunu göstermektedir.

MBDA ve Thales, ~10 yıl içerisinde Aster-30 Block 1NT ve Aster-30 Block 2 savunma füzelerine hangi özellikleri kazandırmak istemektedir ve balistik füzelere karşı ne amaçlamaktadır?

ASTER-30 BLOCK 1NT

Ka band aktif radar seeker başlık kullanıp, Ku band (2-18GHz) ile kıyasla çalışma frekansı iki katına çıkacak (26,5-40GHz), daha ince hüzme ile radar menzil, angajman aralığı ve açısal çözünürlük artmış olacak. Hedef, hassas düzeyde berlilenecek, daha küçük ve daha hızlı hedefler tespit edilecek. Balistik füzeden ayrılan harp başlık imha edilebilecek.
Teorik olarak terminal safhada (vuruş aşaması) 30g’lik manevra yapan Iskander-M (NATO kodu: SS-26 Stone) balistik füzelerini imha edebilecek. Azami 1500 km menzilli balistik füzelere karşı etkili olacak. Hazır olduğunda (2022-2023) SAMP/T hava savunma sisteminde kullanılabilecek.

Aster-30 Block 2

IR seeker, DACS, KV başlıklı, çift kademeli katı yakıtlı motora sahip olacak. 3000 km menzile sahip, orta menzilli balistik füzeleri (MRBM) decoy başlıklar da dahil, azami 70 km irtifa ile atmosfer dışında imha edebilecek olan füze, 2030’lu yıllarda hizmete girecektir.
Türkiye ile EUROSAM (İtalya / Fransa) konsorsiyumu, SAMP/T temelli yeni bir Hava ve Füze Savunma Sistemi’ni ortaklaşa geliştirmeyi hedeflemektedir. Bu yöndeki çalışmalar, Fransa’nın Türkiye’ye karşı tutumu sebebiyle zaman zaman aksamaktadır.

Yazar: Alper Aytekin     Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu