İtalyan Albay Rus Diplomatlara belge verirken yakalandı

Roketsan-ATMACA-Banner

İtalya, 2 Rus diplomatla bağlantısı olan ve bu diplomatlara çok gizli belgeleri sızdırdığı tespit edilen İtalyan Deniz Albay’ını tutukladı; Rus diplomatları ise sınır dışı etti.

İtalyan polisine göre İtalyan donanmasında bir fırkateynde görev yapan Albay’ın (rütbesi “Capitano di fregata”) Roma’da bulunan Rus Büyükelçiliğinde çalışan bir Rus askeri yetkili ile otoparkta gizli bir görüşme gerçekleştirdiği saptandı. Görüşmede İtalyan Albay’ın çok gizli belgeleri para karşılığında (5.000 euro) Rus yetkiliye verdiği anlaşıldı. Olayı izleyen İtalyan güvenlik güçleri derhal müdahalede bulunarak iki şahsı tutukladı.

STM Banner

İtalyan La Repubblica gazetesine göre İtalyan Albay’ın “geniş ölçekli pek çok belgeye erişimi olduğu” da not edildi. İtalyan basını bu olayı “Soğuk Savaş’tan bu yana en vahim hadise” olarak yorumluyor.

İtalyan polisi ismi açıklanmayan şahısları “casusluk ve devlet güvenliği ile bağlantılı ciddi suçlarla” suçluyor.

İtalyan Albay Gözaltına Alındı

File:Italian Army 3rd Field Artillery Regiment (Mountain) at Hohenfels Training Area.png - Wikipedia

İtalya Dışişleri Bakanlığı, olayın ardından Rusya’nın Roma Büyükelçisi Sergey Razov’u Bakanlığa çağırdı, Rus Büyükelçiliğinde çalışan 2 Rus askeri yetkili sınır dışı edildi. İtalyan Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio olayı “son derece ciddi bir mesele, düşmancıl” olarak nitelendirdi. İtalyan Deniz Albay’ı ise gözaltına alındı. Moskova’nın Roma’nın adımına karşılık vermesi bekleniyor ancak Moskova, olayı küçümsüyor gibi gözüküyor.

Rus Dışişleri Bakanlığı ise yaptığı açıklamada İtalya’nın adımından dolayı “üzgün” olduklarını fakat bu olayın “ikili ilişkileri etkileyeceğini düşünmediklerini” belirtti. Kremlin tarafından yapılan açıklamada ise Rus tarafının “olayla ilgili bilgisinin olmadığı” fakat “iki ülke arasındaki pozitif ve yapıcı bağların sağlam kalmasının umulduğu” not edildi.

İtalyan haber ajansı Ansa’ya göre İtalyan Albay’ın Rus yetkililere sızdırdığı belgeler arasında NATO belgeleri yer alıyor.

İtalyan iç istihbaratı AISI ve İtalyan ordusu tarafından desteklenen soruşturma ise devam ediyor. Polis, olay hakkında uzun bir soruşturma yürütüldükten sonra tutuklama emrinin gerçekleştirildiğini belirtti. Casusluğun boyutu hakkında henüz net detaylar yok.

Rusya’nın Avrupa ülkelerindeki casusluk faaliyetlerine her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Bulgaristan Mart ayında, Hollanda ise Aralık ayında Rus yetkilileri casusluk suçlamalarıyla sınır dışı etmişti. Geçtiğimiz Ağustos ayında ise Napoli’deki NATO Komutanlığında görev yapan bir Fransız subayın, Rusya için casusluk yaptığı gerekçesiyle tutuklandığı ortaya çıkmıştı.

ÖNERİLEN İÇERİK: “İnsansız Savaş Uçağı Üzerinde Çalışıyoruz”


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu