EF-2000’ler yeni mühimmat ve aviyoniklerle donatılıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

İtalyan Hava Kuvvetleri envanterinde yer alan Eurofighter Typhoon tipi savaş uçakları; yeni nesil hedefleme podları, Lazer güdümlü bombalar ve yeni iletişim ve haberleşme sistemleri ile donatılarak kabiliyetlerini artıracak.

Bu kapsamda uçakların orta/uzun menzilli görüş ötesi havadan havaya füze ihtiyacı için AIM-120 AMRAAM, kısa menzilli görüş içi havadan havaya füze ihtiyacı için IRIS-T füzeleri tedarik edilecek. Ayrıca 1000 lb ağırlığında olan lazer güdümlü bomba GBU-48 Paveway’in de çok sayıda satın alınması gündemde. Lazer güdümlü bombalar savaş uçaklarına kara hedeflerini hassas bir şekilde imha etme kabiliyeti kazandırıyor.

STM Banner

Bu mühimmatların yanı sıra İtalyan Hava Kuvvetleri Eurofighter Typhoon tipi savaş uçaklarında kullanmak üzere İsrail orijinli Rafael şirketi tarafından üretilen Litening tipi gelişmiş hedefleme podlarından da tedarik edecek.

Litening hedefleme podu şimdiye kadar gökyüzünde 2 milyon saat geçirmiş halde. 27 farklı ülke ve 25 farklı tipte uçak tarafından kullanılan Litening hedefleme podu, ABD, NATO üyesi ülkeler ve birçok başka ülke tarafından da tercih ediliyor.

Teçhizat ve mühimmat anlamında Eurofighter Typhoon tipi savaş uçaklarını donatan İtalyan Hava Kuvvetleri, aynı zamanda bu uçaklara yeni nesil haberleşme ve iletişim sistemleri entegre etmeyi planlıyor.

EF-2000 Typhoon

Geçen hafta paylaşılan fotoğrafta Eurofighter Typhoon’un tam bir görev yükü ile havalandığı dikkat çekiyor. Uçağa:

  • 4 x GBU-48 Paveway
  • 4 x AIM-120 AMRAAM
  • 2 x IRIS-T
  • 2 x 1000 L Drop Tank
  • Ve 1 x Litening Pod’un yüklendiği görülüyor.

İtalyan Hava Kuvvetleri Eurofighter Typhoon tipi savaş uçaklarının yanı sıra, aynı zamanda Tornado IDS/ECR ve F-35B tipi uçakları da envanterinde barındırıyor.

Önerilen İçerik: SOM Seyir Füzesi artık ‘Combat Proven’


Abdullah Bekci / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu