İtalya’ya Eurofighter teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

İtalyan Hava Kuvvetleri (AMI), son Eurofighter Typhoon savaş uçağını geçtiğimiz saatlerde teslim aldı. Son uçak, iki kişilik TF-2000A konfigürasyonundaydı.

Eurofighter tarafından geliştirilen Typhoon (Tayfun) savaş uçağının en önemli kullanıcılarından biri konumunda bulunan İtalyan Hava Kuvvetleri, 81 adedi tek koltuklu F-2000A ve 14 adedi çift kişilik TF-2000A konfigürasyonunda olmak üzere toplam 95 adet Eurofighter Typhoon işletmektedir. İtalyan Hava Kuvvetleri, ilk Eurofighter Typhoon savaş uçağını 2004 yılında teslim almıştır.

STM Banner

Halihazırda İtalyan Hava Kuvvetleri; Trapani, Grossto, Gioia del Colla ve Istrana olmak üzere toplan dört hava üssünde Eurofighter Typhoon işletiyor.

Edinilen bilgiye göre AMI, son Eurofighter Typhoon savaş uçağını 23 Ekim 2020 tarihinde teslim aldı. Istrana Hava Üssü’ne intikal eden uçak, çift kişilik TF-2000A konfigürasyonundaydı.

Şu ana kadar İtalyan Hava Kuvvetleri, bir adet Typhoon kaybetti. 24 Eylül 2017 yılında F-2000A tipi tek kişilik uçak, denize düşerek kayboldu. Olayda, bir İtalyan pilot hayatını kaybetti.

Eurofighter Programı; Leonardo (İtalya), BAE Systems (İngiltere) ile Airbus (Almanya ve İspanya) tarafından yürütülmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com / Scramble

  Sarsılmaz

Bir Yorum

 1. Gamlı Baykuş değilim. Herşey olumsuz, herşey daha kötüye filan gitmiyor. Tornadoları
  bize kakalayamadılar, şükürler olsun, sırada bu da gelebilir, bunu da savuşturacağız.
  Dünyada en iyi uçaklar, F35 hariç, ne yapalım ki Amerika menşeli. Eurofighter alınacaksa mutlaka en az üç misli alınmalı,zira en az ikisi harekata hazır olmayıp bakım ve tamir gören çıtkırıldım platformlar. Fiyatı ve politik bağımlılığı da cabası.
  EJ 200 serisi motorlara pek birşey diyemesem de, davul bizim boynumuzda tokmak onların elinde olmamalı. Yani ? Artık geçti, geçmeli o devirler : O Boğaz Köprüsü ki inci gerdanlıktır, Avrupa ile Asya’yı birbirine bağlıyoruz edebiyatı. İş başa düştü, nasıl ki el
  bileti ile sinemaya girilmese, biz yapacağız, mecburuz. Evrim teorisi de “beka” kelimesini açıklar. Manyak kelimesi elbet bir küfür filan değil, son derece ilmi bir terim.
  Biz bu işe manyaklığa varan bir şekilde sarılmazsak, yanisi müthiş bir inatla sarılmazsak, tarih acımasız bir öğretmen olduğunu gösterebilir. Reklam arası dedikleri
  çağa da muhtaç olabiliriz. Yanisi ? Biz kendimiz yapmalıyız, yapacağız, her ne olursa olsun yapacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu