İsrail’den BAE’ye F-35 satışına onay

Roketsan-ATMACA-Banner

İsrail, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) yönelik olası bir F-35 Lightning II savaş uçağı satışına karşı çıkmayacağını açıkladı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu tarafından geçtiğimiz aylarda yapılan açıklamada; yapılan dostluk anlaşmasına rağmen İsrail’in, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’ne yönelik olası F-35 Lightning II savaş uçağı satışına karşı olduğu ifade edilmişti.

STM Banner

Washington yönetimi; Orta Doğu’da, İsrail’in “niteliksel askeri üstünlüğünü” koruma ilkesi sebebi ile yıllar boyunca İsrail’in niteliksel askeri üstünlüğünü geri plana atabilecek askeri satışlardan kaçındı. Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde F-35 bulunmamasına rağmen İsrail’in F-35 uçaklarını teslim almaya başlaması, bu politikanın bir sonucu olarak gösterildi.

İsrail Cuma günü yaptığı açıklamada; Abu Dabi’nin satın almak istediği F-35 savaş uçaklarına atıfta bulunarak, ABD’nin Birleşik Arap Emirlikleri’ne yönelik “belirli silah sistemlerinin” satışına karşı çıkmayacağını söyledi.

Trump tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada ise ABD’nin yakın müttefiki İsrail’in itirazlarına rağmen, Birleşik Arap Emirlikleri’ne gelişmiş F-35 savaş uçaklarının satışı esnasında “sorun yaşamayacağı” belirtilmişti. Trump, “Şahsen bununla bir sorunum olmazdı. Onlara F-35 satmakta sorun yaşamazdım.” demişti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Danışıklı dövüş ve ayak oyunu. Orada böylesine yağlı bir müşteri varken, öbür tarafta da dini imanı para olan bir satıcı varken… Kime karşı kullanabilecekler o silahları ve ne işlerine yarayabilecek? Gökten ölüm yağdırıyorlar senelerdir. Sonuç ?
    Neyse, bizim için tek ölçü olmalı : bu bize zarar mı fayda mı sağlar ? F35 ile ilgili yeni okuduğum bir sayfayı öneririm, belki de Allahın bir lutfu oldu satmamaları, altından kalkamazdık zira ve de en az 30 -40 sene bağlanacak ve şantaja açık olacaktık. İsteyen bir baksın : Pogo.org ( 21.10.2020 F 35) Verilen rakamlar korkutucu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu