Jandarma’dan TUSAŞ GÖKBEY helikopteri planlaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Jandarma Genel Komutanlığı, envanterinde bulunan AB-205 Genel Maksat Helikopterlerinin yerine TUSAŞ GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri tedarikinde bulunacak.

Jandarma Genel Komutanlığı envanterinde bulunan 13 adet AB-205 tipi Genel Maksat Helikopteri’nin yerini, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirme faaliyetleri devam eden GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri alacak. Edinilen bilgiye göre; ‘Hafif Genel Maksat Helikopteri Tedarik Projesi’ kapsamında GÖKBEY Helikopter Projesi’ne dahil olan Jandarma Genel Komutanlığı, 20 adet GÖKBEY tedarik edecek.

STM Banner

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel KOTİL, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklama ile GÖKBEY’in seri üretim faaliyetlerine başlanıldığı açıklamış ve ilk etapta Jandarma için 3 adet GÖKBEY üretileceğini açıklamıştı. KOTİL’in bu açıklaması ile paralel olarak, GÖKBEY helikopteri de Jandarma’nın renklerine boyandı.

GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ve diğer ihtiyaç sahibi makamların, genel maksat helikopteri ihtiyaçlarının özgün bir platform ile karşılanması hedefiyle yürütülmekte olan Özgün Helikopter Programı, 15 Haziran 2010 tarihinde toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) kararı ile başlatılmıştır. Program bütçesi ve takvimi 03 Ocak 2013 tarihli SSİK ile kararlaştırılmış ve 26 Eylül 2013 tarihinde Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TUSAŞ) arasında sözleşme imzalanmıştır.

GÖKBEY

GÖKBEY Genel Maksat Helikopteri, ilk uçuşunu Eylül 2018 tarihinde gerçekleştirmiştir. Buna müteakiben, ikinci prototip helikopter de ilk uçuşumu Haziran 2019 tarihinde başarıyla gerçekleştirmiştir. GÖKBEY’in, test faaliyetlerinin tamamlanmasının ardından 2021 yılında seri üretime geçmesi planlanmaktadır.

Önerilen İçerik: Jandarma’dan ilave TUSAŞ T129 ATAK siparişi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu