Jandarma’dan ilave TUSAŞ T129 ATAK siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Jandarma Genel Komutanlığı, ilave TUSAŞ T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri siparişinde bulundu. Jandarma’ya, şu ana kadar 6 adet  T129 ATAK teslim edilmişti.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan projeye binaen Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) ana yükleniciliğinde geliştirilen T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri, 2014 yılından beri Türk Silahlı Kuvvetleri’ne hizmet ediyor. İçişleri Bakanlığı ise geçtiğimiz yıllarda; Jandarma Genel Komutanlığı için 18 adet, Emniyet Genel Müdürlüğü için ise 9 adet T129 ATAK siparişinde bulunmuştu. TUSAŞ tarafından şu ana kadar Jandarma Genel Komutanlığı’na 6 adet, Emniyet Genel Komutanlığı’na ise 1 veyahut 2 adet T129 ATAK teslim edildi.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; Jandarma Genel Komutanlığı, ‘Jandarma Genel Komutanlığı Taarruz Helikopteri Projesi’ kapsamında ilave siparişte bulundu. İlave sipariş ile birlikte Jandarma, 18 adet yerine toplam 24 adet T129 ATAK helikopterine sahip olacak. Jandarma’ya teslim edilen ilk 6 adet ATAK, FAZ-I konfigürasyonundayken; yeni teslim edilecek helikopterlerin ise FAZ-II konfigürasyonunda olacağı tahmin ediliyor.

T129 ATAK FAZ-II

TUSAŞ tarafından şu ana kadar 65 adetten fazla T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri üretildi. Halihazırda; Türk Kara Kuvvetleri’nin 59’u kesin 32’si opsiyonel toplam 91 adet, İçişleri Bakanlığı’nın ise en az 33 adet ATAK siparişi bulunmakta.

Önerilen İçerik: Emniyet’e T129 ATAK helikopteri teslimatı

  Sarsılmaz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu