Japonya’nın F-35B Konuşlandıracağı JS Izumo’da Güverte Göründü

Roketsan-ATMACA-Banner

Japonya, F-35B savaş uçaklarını uçak gemilerine konuşlandırmak üzere daha önce helikopter gemisi olarak kullanılan “JS Izumo” (DDH-183) ve “JS Kaga” (DDH-184) gemilerini 28 milyon $’lık modernizasyonla “mini uçak gemisine” dönüştürme çalışmalarını sürdürüyor.

Bu kapsamda “hafif uçak gemisine” dönüştürülen JS Izumo (DDH-183) gemisinde yapılan modifikasyonlar görüntülendi. Resmi olarak “çok amaçlı destroyer” olarak tanımlanan Izumo, Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetlerinin öncü gemisi.

STM Banner

Gemide yapılan son değişikliklerin ardından çekilen fotoğraflarda güvertenin ABD Deniz Kuvvetlerine ait Wasp sınıfı LHD’ler ile olan benzerliği ise dikkat çekti.

Izumo sınıfı mini uçak gemisi toplamda 28 uçak taşıyabilecek kapasitede. Geminin güvertesinde helikopterler için 5 ayrı iniş noktası yer alıyor.

Japon Deniz Kuvvetleri/JS Izumo
Japon Deniz Kuvvetleri/JS Izumo

“Japonya’ya yönelik Uçak Gemisi Kısıtlaması”

Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri, bu modernizasyonların ardından İkinci Dünya Savaşı’ndan beri ilk kez sabit kanatlı savaş uçağı taşıma kapasitesi bulunan bir deniz platformuna sahip olacak. İkinci Dünya Savaşı’nın mağlup taraflarından birisi olan Japon Öz Savunma Kuvvetleri (JSDF), anayasal sınırlamalarından ötürü uçak gemisine sahip olamıyordu.

Japonya, anayasal sınırlamalarının saldırı kabiliyetine sahip olma sınırlarını aşma konusundaki hassasiyetler nedeniyle, F-35B’lerin “gerektiğinde gemilere konuşlandırılacağını” açıklamıştı.

Izumo, F-35B’leri taşıması için dönüştürme çalışmalarının ilk aşamasından geçiyor. Son dönüştürme çalışmalarının 2024 sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. Japonya’nın ilk F-35B’lerini 2024 yılında teslim alması bekleniyor.

ABD Deniz Kuvvetleri/Wasp sınıfı LHD
ABD Deniz Kuvvetleri/Wasp sınıfı LHD

Her biri 248 metre uzunluğa ve 27.000 ton ağırlığa sahip olan iki Izumo sınıfı uçak gemisinin kaç tane F-35 taşıyabileceği ise belli değil fakat yüksek sayıda uçak taşıyabilmeleri mümkün gözükmüyor.

Izumo ve Kaga’da yapılacak değişiklikler arasında yeni bir uçak yaklaşma ve iniş sistemi, ek ağırlık kapasitesi için uçuş güvertesinin güçlendirilmesi ve dikey inişler için ısıya dayanıklı kaplamaların monte edilmesi gibi kritik aşamalar yer alacak.

ÖNERİLEN İÇERİK: Japonya’nın F-35B teslimat tarihi belli oldu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu