Japonya’nın yeni nesil fırkateynleri görüntülendi

Roketsan-ATMACA-Banner

Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri (JMSDF) için tasarlanan yeni nesil çok fonksiyonlu fırkateyn 30FFM, gövde olarak şekillenmeye başladı. “FFM” veya “30DX” olarak da bilinen bu fırkateynlerden, Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri (JMSDF) için toplam 22 adet tedarik edilmesi planlanıyor.

30FFM sınıfı fırkateynlerin ilk ikisini inşa etmekten sorumlu iki tersane olan Nagasaki’deki Mitsubishi Heavy Industries (MHI) ve Okayama’daki Mitsui E&S tersanelerinde, fırkateynlerin son durumları görüntülendi. Ağustos ayında fırkateynlerin gövdelerde bulunan sensör direkleri eksikken, Eylül ayında Okayama’daki Mistui E&S tesislerinde görüntülenen fırkateynde direkler ve hangar görüntülendi.

STM Banner

MHI şirketi, Ağustos 2018’de Japon Savunma Bakanlığı’ndan ilk iki firkateynin üretimi için bir sözleşme kazandı. Şirket şu an firkateynin detaylı tasarımı ve üretim tasarım aşaması üzerinde çalışıyor. Aynı zamanda Mitsui E&S şirketi, MHI’nın alt yüklenicisi olarak 30FFM sınıfı fırkateyn üretiminde rol alıyor.

İlk 30FFM sınıfı fırkateynin sac kesimi, Eylül 2019’da MHI Nagasaki tersanesinde; ikincisinin sac kesimi ise Ekim 2019’da Okayama’daki Mistui E&S tersanesinde gerçekleştirildi.

İlk 30FFM sınıfı fırkateynin Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri (JMSDF)’ne Mart 2022’de teslim edilmesi planlanıyor.


 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu