Avusturya Hava Kuvvetleri Leonardo AW169 alacak

Roketsan-ATMACA-Banner

Avusturya Savunma Bakanı Klaudia Tanner, Bundesheer (Avusturya Silahlı Kuvvetleri) için 18 adet Leonardo üretimi AW169M helikopteri alımının planlandığını açıkladı.

Edinilen bilgiye göre; Leonardo üretimi 18 adet AW169M helikopteri, Avusturya Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan 21 adet eski Alouette 3 helikopterlerinin yerini alacak. Avusturyalı gazetelerin bildirdiklerine göre resmi açıklamanın bu hafta içinde yapılması bekleniyor.

STM Banner

Leonardo’ya verilen sipariş; helikopterleri, eğitim hizmetlerini, lojistik altyapıyı ve yedek parçaları kapsayan bir paket şeklinde olacak. Bu paket, Avusturya’ya 352 milyon ABD dolarına mal olacak. 18 adet yeni helikopterin 6 tanesi eğitim, hava ambulansı ve sivil destek gibi ikincil görevler için kullanılacak.

Allouette III

Avusturya, 1967’de 26 adet Allouette III helikopteri almıştı. 1986’da ise Ürdün’den 2 adet Allouette III helikopteri almıştı. Yine İsviçre’den 1 adet Allouette III helikopteri 1999’da envantere alındı. Helikopterler, Avusturya ordusunda hafif genel maksat helikopteri olarak kullanıldılar.

Yeni alınacak helikopterlerin teslimatının 2022 yılında tamamlanması planlanıyor. Bu alıma ek olarak Avustuya’nın Amerika’dan aldığı 12 adet UH-60 Black Hawk helikopterinin son üçünün de 2021 yılında teslim edilmesi bekleniyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu