Javelin’den Stinger Füzesi atışı

Roketsan-ATMACA-Banner

Dünyanın en büyük savunma sanayii kuruluşlarından olan Raytheon, Javelin fırlatıcısı kullanarak Stinger karadan havaya füzesini ateşlediğini açıkladı.

11 Mart 2021’de Raytheon tarafından yapılan açıklamaya göre; şirket, ilk kez Javelin Anti-Tank Füze fırlatıcısını kullanarak karadan havaya Stinger Füzesi atış testi yaptığını duyurdu.

STM Banner

Şirketin haber bültenine göre; Raytheon Missiles & Defense, ABD Ordusu için Javelin  Fırlatma Biriminden ateşlenen bir Stinger füzesinin ilk testini başarıyla tamamladı. Füze, bir insansız hava aracını (İHA) hedef aldı ve onu vurmayı başararak, birleşik sistemlerin karada ve havada ortaya çıkan tehditleri yenme kabiliyetini edindi.

LWCLU’nun ana görevi Javelin füzesini fırlatmaktadır ancak üstün optikleri; bağımsız İstihbarat, Gözetleme ve Keşif görevlerine de izin vermektedir. Muadillerinden yüzde 30 daha az ağırlığa sahip olan sistem, hava koşullarından bağımsız olarak geceleri görüş mesafesinin iki katı, gündüz ise saha aralığının üç katı görüş mesafesi sunmaktadır.

Javelin ATGM

FGM-146 Javelin Füzesi

FGM-148 Javelin füzesi, en tehlikeli anti-tank füzelerindendir. Çünkü bu sistem; lançerdeki füzeyi, tankların ve zırhlı araçların en zayıf ve kritik bölgelerinden birisi olan tavan kısmına gönderebilmekte, çok ince bir zırh ile karşılaştığı için de delip geçebilmekte ve hedefini imha etmektedir. 800mm’ye kadar zırh delebilen sistem, 2.5 kilometre menzile sahiptir. Sistem, birçok ülke tarafından kullanılmaktadır.

Önerilen İçerik: SUNGUR Hava Savunma Füzesi’nden tam isabet


SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu