FSVTS Başkanı Şugayev’den S-400 açıklaması

Roketsan-ÇAKIR-Banner

Rus basınına özel açıklamalarda bulunan Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Servisi (FSVTS) Başkanı Dmitriy Şugayev, Türkiye’nin ikinci S-400 Hava Savunma Füze Sistemi alımı konusunda ABD’nin baskılarına boyun eğmeyeceğine inandığını söyledi.

Rus devlet kanalı Russia 24’e konuşan Şugayev: “Onlar [Amerikalılar] herhangi bir ülkeye mümkün olan her şekilde teslimatlara karşı çıkıyorlar. Özellikle bugün Türkiye ile sorunları var… Ve Tanrıya şükür Türk ortaklarımız sadık kalıyorlar ve bunun milli güvenlik meselesi olduğunu anlıyorlar. (S-400 konusunda) Devam edeceğimize inanıyorum.”

Türkiye’nin S-400 Triumf Hava Savunma Sistemi Programı

Türkiye, Eylül 2017 tarihinde Rusya Federasyonu ile “acil ihtiyaç” kapsamına iki filo (4 batarya) S-400 Hava Savunma Füzesi Sistemi (HSFS) tedariki ile ilgili olarak 2.5 milyar dolar değerinde bir anlaşma imzaladı. Anlaşma kapsamında 1.3 milyar ABD Doları değerindeki ilk S-400 filosunu içeren komponentlerin teslimatları, Temmuz 2019 yılı itibariyle Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi.

Rus yetkililere göre; Türkiye’nin tedarik hakkı bulunan 1.2 milyar ABD Doları değerindeki ikinci sistem, birtakım teknoloji transferini de içeriyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: İbrahim Kalın’dan S-400 ve Girit formülü açıklaması


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

Meteksan Banner   Tualcom Banner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu