JF-17’nin yeni motoru testlerde

Roketsan-ATMACA-Banner

JF-17 Thunder savaş uçağı için United Engine Corporation (UEC) tarafından geliştirilen yeni turbofan motor, Klimov’a ait merkezde test faaliyetlerine başladı.

Pakistan ile Çin’in ortak olarak geliştirdiği JF-17 Thunder savaş uçaklarına güç verecek yeni motor RD-93MA, termal basınç odasında test faaliyetlerine başladı. Rusya Federasyonu devletine ait United Engine Corporation (UEC)’a bağlı Klimov tarafından geliştirilen RD-93MA Turbofan motor sisteminin yer testlerinin başarıyla tamamlanması durumunda, uçuş testlerine başlanılacak.

STM Banner

Halihazırda JF-17 savaş uçaklarında kullanılan RD-93 motoruna göre daha yüksek itki gücüne sahip RD-93MA sayesinde JF-17’nin silah taşıma kapasitesinin ve azami uçuş hızının arttırılması amaçlanıyor. Ayrıca RD-93MA’nın, RD-93’e göre daha düşük termal ize sahip olduğu da biliniyor. Yeni motor, özellikle JF-17 Blok III için geliştirildi.

JF-17 Thunder Blok III

Pakistan Havacılık Kompleksi (PAC) ve Çin merkezli Chengdu Aerospace Corporation (CAC) iş birliğiyle geliştirilen JF-17 Thunder savaş uçağının Blok-III versiyonu, 27 Aralık 2019’da ilk uçuşunu gerçekleştirmişti.

Çin’in Sichuan Eyaleti’nde bulunan CAC tesislerinden havalanan ilk JF-17 Blok-III prototipi, birkaç değişiklik bulunmakla beraber JF-17 Blok-I ve JF-17 Blok-II’nin gövde tasarımını çoğunlukla koruyor. Tasarıma ek olarak JF-17 Blok-III, yeni gelişmiş donanımlar ile donatıldı.

JF-17 Blok-III

JF-17 Blok-III’te büyük bir baş üstü ekranı (HUD), J-20 uçaklarında da kullanılan gelişmiş kızılötesi füze uyarı sistemi ve entegre kokpit ekranı bulunuyor. Jet, düşman hedefleri daha uzak mesafeden tespit edebilmesini ve 30 hedefe aynı anda kilitlenebilmesini sağlayan Çin yapımı bir Aktif Faz Dizinli Radar (AESA) ile daha fazla mühimmat taşıyabilmesini sağlayan yeni bir motorla donatıldı.

Daha fazla durumsal farklılık ve performans sağlayan JF-17 Blok-III sürümü, JF-17’yi F-16V konfigürasyonuna yaklaştırıyor. F-16V’den %50 daha düşük maliyete sahip olması beklenen JF-17 Blok-III’e; Malezya, Katar, Myanmar, Sri Lanka ve bazı Afrika ülkeleri ilgi gösteriyor. Pakistan Hava Kuvvetleri (PAF) ise ilk olarak 50 adet JF-17 Blok-III tedarik etmeyi planlıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu