KAI, KF-X’e güç verecek ilk F414 motorunu teslim aldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Korea Aerospace Industries (KAI), 5’inci nesil savaş uçağı KF-X’te kullanacak olduğu ilk F414-GE-400K Turbofan Motoru’nu teslim aldı.

Edinilen bilgiye göre General Electric (GE) Aviation, Mayıs ayı içerisinde Korea Aerospace Industries (KAI)’ye ilk F414-GE-400K Turbofan Motoru’nu teslim etti. Teslim edilen motor, Güney Kore Hava Kuvvetleri (ROKAF) için geliştirilen 5’inci nesil savaş uçağı KF-X’te kullanılacak.

STM Banner

GE’nin Orta Sınıf Muharebe ve Eğitim Uçağı Motorları Departmanı Genel Müdürü Al DiLibero, “GE, KF-X programında bu önemli dönüm noktasına ulaşmaktan heyecan duyuyor. Bu programdaki başarımız; ROKAF, Güney Koreli endüstri ortaklarımız ile GE Aviation arasındaki güçlü ilişkiyi ve ROKAF uçaklarına güç veren motorlarımızın uzun ve başarılı geçmişini yansıtıyor.” açıklamalarında bulundu.

Quantum3D, HAVELSAN, KAI, KFX, Quantum3D MANTIS
KAI-KF-X

Güney Kore merkezli Korea Aerospace Industries (KAI), Mayıs 2016’da KF-X avcı uçağı için F414-GE-400K motorlarını tedarik etmek üzere GE Aviation’ı seçti. 7.4 milyar dolarlık bir proje olan çok rollü KF-X uçağı, KAI tarafından tasarlanıyor ve inşa ediliyor. KF-X uçağı, Kore’nin F-4D/E Phantom II ve F-5E/F Tiger II filosunun yerini alacak. Geliştirme programı kapsamında; 15 adet F414 uçuş test motoru ve 6 prototip avcı uçağı üretiminin 2021 yılına kadar tamamlanması ve 2023 yılında ilk uçuş testinin yapılması planlanıyor. Program doğrultusunda ROKAF için 120 adet KF-X üretilecek ve GE Aviation, bu uçaklara güç verecek 240 adet F414 motoru ile ilgili yedek parçaları sağlayacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu