KAI LCH prototipi ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Kore merkezli Kore Havacılık ve Uzay Sanayii (Korea Aerospace Industries (KAI)) tarafından geliştirilen Hafif Sivil Helikopter’in (Light Civil Helicopter (LCH)) ikinci prototipi, ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

İlk uçuş testi kapsamında KAI tesislerinden kalkış yapan LCH, kalkıştan sonra 20 dakika boyunca havada kalarak uçuş güvenliğini doğruladı.

STM Banner

LCH’in geliştirme faaliyetlerinin 2015’te başladığını açıklayan KAI, helikopterin ana dişli kutusu, kokpiti ve kanopisinde en son teknolojinin kullandığını açıkladı. Ayrıca düşük titreşim ve gürültüye sahip olan ana rotor ile donatılan LCH’in ilk prototipi, Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı’nın (EASA) sertifikasını almak için Airbus Helicopter, Fransa’da üretiledi. KAI, ilk uçuşunu Temmuz 2018’de gerçekleştiren birinci LCH prototipi ile 2020 yılında EASA sertifikasını almayı hedefliyor.

LCH’ye farklı görev seçeneklerine uygun olarak çeşitli donanımların entegre edilebileceğini belirten KAI, helikopteri yangınla mücadele, polis, sahil güvenlik ve orman müdürlükleri ve VIP kullanımına sunuyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu