Milli İHA motoru seri üretimde

Roketsan-ATMACA-Banner

TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) tarafından geliştirilen ve Türkiye’nin ilk milli havacılık motoru olan PD-170 Turbodizel Motor Sistemi, seri üretime girdi.

TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) tarafından Orta İrtifa – Uzun Dayanım (MALE) sınıfı insansız hava araçlarında kullanılmak üzere geliştirilen PD-170 Turbodizel Motor Sistemi, seri üretime girdi. TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit tarafından yapılan açıklamada, PD-170 motorunun seri üretime girdiği ve yıl sonuna kadar 13 adet teslim edileceği bilgilerine yer verildi.

STM Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirilen ANKA ve AKSUNGUR İnsansız Hava Araçlarına başarıyla entegre edilen PD-170, Türkiye’nin ilk milli havacılık motoru olma özelliğine sahip. Milli insansız hava araçlarına güç verecek olan PD-170; 170HP maksimum sürekli güce, 165 kilogram ağırlığa, 40.000ft maksimum irtifaya, 20.000ft kritik irtifaya ve JP-8 ile Jet-A1 tipi yakıtlarla ile çalışabilme özelliklerine sahip. PD-170 sayesinde Türkiye’nin, milli insansız hava araçlarının üretimi ve ihracatı anlamında herhangi bir engeli kalmadığı biliniyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu