KALEKALIP yeni tüfekleriyle sahaya çıkıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye’nin önde gelen savunma sanayii firmalarından KALEKALIP, milli imkanlarla geliştirilen yeni tüfekleriyle saha çıkıyor. KALEKALIP, önemli ihracat başarıları da elde ediyor.

Milli ve yerli imkanlarla silah üretimi gerçekleştiren KALEKALIP, 5.56mm’den 40mm çapa kadar ürettiği tüfeklerini hem Türk güvenlik birimlerinin hem de yabancı ülkelerin kullanıma sunuyor. Bizler de SavunmaSanayiST olarak KALEKALIP tesislerini ziyaret ederek, bu tüfekleri inceleme ve deneyimleme fırsatı bulduk.

STM Banner

KMG556 Makineli Tüfek

Türkiye’nin kalifiye edilmiş ilk makineli tüfeği olan KMG556’yı üreten KALEKALIP, seri üretime geçen KMG556’yı yakında teslim etmeye hazırlanıyor. KMG556’nın kalifikasyonlar esnasında 300.000 adetten fazla mühimmat harcandı. Bu kalifikasyon faaliyetleri; Jandarma, Polis Özel Harekat ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı kullanıcılarıyla aynı anda yapıldı.

Öte yandan yurtdışından da KMG556’ya büyük bir ilgi olduğu söylenebilir.

Yüzlerce üretilen: KCR556

KCR-556
KCR-556

Şu ana kadar KALEKALIP tarafından en fazla üretilen tüfek olan KCR556, adından da anlaşılacağı üzere 5.56 çapa sahip bir tüfek. Aslında burada sadece bir tüfekten bahsetmek yanlış olur. KCR556; 7.5″, 11″ ve 14.5″ namlu boylarına sahip bir ürün ailesi. Şu ana kadar yüzlerce hatta binlerce tüfek, kullanıcılarına teslim edildi. Özellikle Jandarma Genel Komutanlığı, bu tüfekten çok memnun.

Tüfeğin, 15.000 atım namlu ömrü garantisi bulunuyor.

Yeni Tüfek: KNG-C5

KALEKALIP’ın en yeni ürünü ise KNG-C5 adındaki 5.56mm çapa sahip  ‘kişisel savunma silahı (PDW)’. Oldukça özel bir tasarıma sahip olan bu tüfek, hem dipçik kapalı hem de dipçik açık şekilde atış imkanı sağlıyor. Henüz Kasım ayında Endonezya’da resmi olarak tanıtılan KNG-C5, ilk siparişini de Endonezya’dan aldı.

KNG-C5, KCR556 ile birçok ortak parçaya sahip.

KALEKALIP’ın ürünleri, tabii ki de bu 3 tüfek ile sınırlı değil. Detayları, videomuzdan izleyebilirsiniz:


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu