ALTAY Tankı’nın Yeni Seri Üretim Tarihi Açıklandı

Roketsan-ATMACA-Banner

ALTAY Ana Muharebe Tankı (AMT) yeni program takvimi açıklandı. Alt sistemlerinin büyük bir kısmının modern muadilleriyle değiştirileceği Yeni Nesil ALTAY Tankı, 2025’te seri üretime geçecek.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile BMC arasında ALTAY Ana Muharebe Tankı’nın seri üretimine yönelik anlaşma, 2018 yılında imzalanmıştı. Almanya’nın motor alanında uyguladığı ambargo sebebiyle seri üretim aşamasına geçemeyen ALTAY Tankı için yeni seri üretim hedefi belirlendi.

STM Banner

Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla Arifiye’de düzenlenen tören ile 6 adet Yeni Nesil FIRTINA Obüsü, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edidi. Törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni üretim 2 adet yeni üretim ALTAY Tankı’nın, Mayıs 2023’te Türk Silahlı Kuvvetleri ile güç grubu üreticisi firmaya teslim edileceğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ALTAY Tankı’nın 2025 yılı içerisinde seri üretime geçeceğini açıkladı.

Almanya’nın ambargosu sebebiyle ALTAY Tankı’nda, Hyundai Doosan üretimi DV27K dizel motoru ve SNT Dynamics üretimi EST15K şanzımanından oluşan Kore güç grubu kullanılacak. Mayıs ayında teslim edilecek 2 adet ALTAY Tankı da bu güç gruplarıyla gerçekleştirilecek testlerde kullanılacaklar. Güç grubu başta olmak üzere tankın diğer elektronik alt sistemlerinin de testlerinin başarılı geçmesi durumunda 2025’te seri üretime geçilmesi hedefleniyor.

ALTAY-Tankı

Esasında birçok takipçimiz için 2025 tarihi yeni değil. 23 Ekim 2021 tarihinde kaleme aldığım “ALTAY Seri Üretime Hazır Hale Gelince Süreç Ne Olacak?” başlıklı yazıda, aynen şu ifadeleri kullanmıştım: “Farz edelim ki bir yıl içerisinde güç paketi meselesi sonuçlandı ve entegrasyon gerçekleştirildi, bileşenlerin sistem seviyesi testi gerçekleştirildi, üretim hattı kalifikasyonu tamamlandı ve T0 aşaması için çalışmalar başlatıldı. T0 faaliyetleri Ekim 2023’de tamamlanacak olsa, ilk seri üretim ALTAY-T1 Tankı sözleşmeye göre 24 ay sonra yani Ekim 2025’te banttan çıkacaktır.”

ALTAY’ın Elektronikleri Değiştirilecek

Yaklaşık 10 yıl önce Otokar tarafından tasarlanan ALTAY Tankı’nın birçok alt sistemi, zaman içerisinde eskidi. Bu doğrultuda Mayıs ayında banttan indirilecek 2 adet ALTAY Tankı, modern alt sistemlerle donatılacaklar. Bu modern alt sistemler, tankın 2025 yılında hedeflenen seri üretiminde de kullanılacaklar. Bir nevi BMC, ALTAY’ın ‘Seri Üretim Konfigürasyonu’nu oluşturmuş olacak.

Fabrika Ankara’da Kurulacak

Daha önce Sakarya’ya kurulması planlanan ALTAY Seri Üretim Fabrikası, yeni alınan karar doğrultunda Ankara’da kurulacak. Bu doğrultuda fabrikanın temel atma töreni, önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek.

Anıl ŞAHİN

Anıl ŞAHİN

[email protected]

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu