KAPGAN Silahlı İnsansız Kara Aracı İlk Kez Görüntülendi

Roketsan-ATMACA-Banner

HAVELSAN tarafından geliştirilen KAPGAN Ağır Sınıf İnsansız Kara Aracı (İKA), SAHA EXPO Fuarı esansında ilk kez görüntülendi. KAPGAN’ın lansman törenine, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir katılım sağladı.

KAPGAN’ın tanıtım töreni, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ile HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar’ın katılımıyla HAVELSAN standında gerçekleştirildi.

STM Banner

HAVELSAN, 2019 yılında başlattığı Dijital Birlik Teknolojileri AR-GE çalışmalarının ardından, geride kalan 3 yıl içinde 4’üncü otonom aracını üretti. 2020’de üterilen orta sınıf otonom insansız kara aracı BARKAN’ın ardından 2021 yılında dikey iniş kalkış özelliği olan bulutaltı insansız otonom hava aracı BAHA’yı üreten havelsan, bu yıl da Dijital Birlik ailesinin iki yeni üyesini sahaya sürmeyi başardı.

HAVELSAN, geçtiğimiz aylarda tanıtılan suüstü insansız otonom deniz aracı SANCAR’ın ardından, şimdi de ağır sınıf insansız kara aracı KAPGAN’ı geliştirdi. HAVELSAN böylece kara, hava ve denizde otonom ürün ailesi olan ilk şirket oldu. Ağır sınıf otonom insansız kara aracı KAPGAN, 2 kilometre etkin menzili olan 30*113 milimetre silah sistemiyle de Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyor.

30×113 MM SİLAH SİSTEMİ

Ağır sınıf insansız kara aracı KAPGAN, 30×113 mm‘lik silah sistemi ile öne çıkıyor. Kara ve hava hedeflerine karşı zırh delici özelliği olan bu silah sistemi, 2000 metre etkin menzile sahip olacak. Silah sistemi ile birlikte 2 ton ağırlığa ulaşacak KAPGAN’a, farklı tip ve kalibrelerdeki silah sistemleri de entegre edilebilecek.

KAPGAN, yüksek manevra kabiliyeti sağlayan tekerlekli yapısı ile her türlü hava ve arazi koşulunda, değişik görüş sartlarında üstün harekat kabiliyetine sahip olacak. Taktik sahada kullanılacak diğer faydalı yükler dışında gerekli görüldüğü durumlarda paltform üzerinde yük taşınacak arayüzler bulunabilecek.

HAVELSAN OTONOM PAKETİ

KAPGAN, HAVELSAN Otonomi Paketi sayesinde; otonom devriye, GPS bağımsız görev, dinamik güzergah planlama, link kaybında eve dönüş ve sürülebilir yol analizi yapabilme kabiliyeti ile elektronik harbe karşı yüksek seviye dayanım kabiliyetine sahip olacak.

KAPGAN

5 KM TAKTİK VERİ LİNKİ

KAPGAN; 5 kilometre taktik veri linki, GSM ve uydu haberleşme alt yapısı, 4 metre yükseltilebilir çevre gözetleme mastı ve yüksek teknoloji sensör sistemleri sayesinde çevreyi algılayarak gündüz/gece görüş ve faaliyet imkanı sunacak. Araca entegre kablolu veya kablosuz drone sayesinde menzil yetersiz durumlarda da röle olarak kullanılabilecek, drone entegre modem üzerinden kesintisiz haberleşme sağlanabilecek, görüş dışında kalan bölgelerde kolaylıkla drone üzerinden gözetlenebilecek. Bu sayede aracın keşif, gözetleme ve operasyon kabiliyeti de artırılmış olacak.

KARMA/SÜRÜ GÖREV KABİLİYETİ

Karma/sürü dijital birlik görev icrasına uygun olarak geliştirilen KAPGAN; asimetrik tehditlere karşı etkin çözüm, otomatik hedef takibi, yüksek hareket kabiliyeti sayesinde meskun mahal operasyonları, keşif, gözetleme, devriye ve taktik intikallerinde ihtiyaç duyulan desteği, temel görevleri ve en önemlisi dijital muharebe alanlarının gereksinimlerini karşılayacak.

ROBOTİK KOL ENTEGRASYONU

KAPGAN’ın robotik kol entegrasyonu ile ergonomik ve modüler yer komuta kontrol istasyonları da kolluk kuvvetlerinin yüksek vuruş yeteneğini artırmasını sağlayacak.

ÖZGÜN YAZILIM, MODÜLER MİMARİ

KAPGAN; yerli ve özgün yazılımları, modüler mimarisi sayesinde farklı ihtiyaçlara yönelik farklı boyutlarda ve farklı tiplerde çeşitli görevleri yerine getirebilecek operasyonel konfigürasyon imkanına da sahip olacak.

ÖNERİLEN İÇERİK: SSB Başkanı Demir Jandarma’nın Kullanımındaki Savunma Sistemlerini Yerinde İnceledi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu