ASELSAN TOLUN IIR Minyatür Bomba Görüntülendi

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN tarafından geliştirilen TOLUN IIR Güdümlü Minyatür Bomba, SAHA EXPO 2022 Savunma, Havacılık ve Uzay Fuarı esnasında sergilendi.

Bir süredir ASELSAN tarafından geliştirilen Minyatür Bomba’ya, ‘TOLUN’ adı verildi. Savaş uçaklarının tek bir silah istasyonunda dört adede kadar taşıyabileceği Minyatür Bomba’nın, GPS/INS’e ilaveten Görüntüleyici Kızılötesi (IIR) Arayıcı Başlık’a sahip konfigürasyonu da geliştiriliyor.

STM Banner

TOLUN IIR Güdümlü Minyatür Bomba, durağan hedeflerin yanı sıra hareketli hedeflere karşı da etkili olabilecek. SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; yine milli imkanlarla üretilen Akıllı Çoklu Taşıma Salanı ile tek bir silah istasyonunda dört adet taşınabilecek TOLUN, IIR Arayıcı Başlık sayesinde man-in-the-loop kabiliyetine sahip olacak. Bu özellik sayesinde pilotlar atılan bombaları havada anbean manuel olarak yönlendirebilecek. Bu amaçla TOLUN IIR Güdümlü Minyatür Bomba’da, çift yönlü veribağı da bulunacağı üzerinde duruluyor.

S/İHA’ların yanı sıra savaş uçaklarından da atılacak Minyatür Bombaların sayısı tek sortide 8 adede kadar yükselebilecek. Bu sayede yalnızca tek bir uçaktan aynı anda 8 farklı hedefe taarruz gerçekleştirilebilecek.

Uygun şartlarda yaklaşık 100 km menzile sahip olacak Minyatür Bomba, yaklaşık 250 librelik ağırlığı ile MK-81 bombalarının muadili konumunda bulunuyor. Minyatür Bomba, aynı zamanda 1 metrelik güçlendirilmiş betonu delme kabiliyetine de sahip.

Öte yandan ASELSAN, yine SAHA EXPO esnasında Minyatür Bomba için geliştirilen ikili salan sistemini sergiledi.

ÖNERİLEN İÇERİK: Roketsan ve STM’den ALPAGUT Geliyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu