KARA ATMACA Füzesinin motoru KTJ-3700’de ilk teslimat

Roketsan-ATMACA-Banner

Kale Arge, KARA ATMACA Seyir Füzesi’nde kullanılacak KTJ-3700 Turbojet Motoru’nun ilk teslimatını birkaç gün içerisinde gerçekleştirecek.

Roketsan, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ATMACA Gemisavar Füzesi üzerinden KARA ATMACA Karadan Karaya Seyir Füzesi’ni geliştirme faaliyetlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Kale Arge, KARA ATMACA’da kullanılan milli motor KTJ-3700‘in teslimatlarını birkaç gün içerisinde Roketsan’a gerçekleştirecek.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak Kale Arge Genel Müdürü Cüneyt Kenger tarafından SavunmaSanayiST.com’a yapılan açıklamada, “KTJ-3700 motorumuz, turbojet olarak dünyadaki muadillerine göre üstün özelliklere sahip olan bir motor. Adından da anlaşılacağı gibi 3700 Newton itkiye sahip. Ama ağırlık olarak halen düşük bir ağırlığa ve muadillerinden daha düşük bir yakıt sarfiyatına sahip olan bir motorumuz.

İlk prototip testini, 2023 yılında yaptık. Gayet başarılı oldu. Şu anda prototip üretimleri devam ediyor. Önümüzdeki hafta müşterimize ilk motorumu vereceğiz. Çok gurur duyduğumuz bir motorumuz haline geldi kısa bir sürede.” ifadelerine yer verildi.

Kale Arge Genel Müdürü Cüneyt Kenger’in açıklamalarının tamamı:

Halihazırda Kale Arge tarafından geliştirilen motorlar; ATMACA, SOM ve ÇAKIR füzelerine entegre edilmiş durumda. Türkiye’nin ilk turbojet füze motoru olan KTJ-3200; ATMACA ve SOM, KTJ-1750 ise ÇAKIR füzelerine güç verecek.

KARA ATMACA Seyir Füzesi

K.K.K.lığının hassas vuruş yeteneğine sahip füze ihtiyacı kapsamında Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, Karadan Karaya Seyir Füzesi (Kara ATMACA) Projesi’ni başlatmıştır.

Kara ATMACA’nın geliştirilmesine ilişkin sözleşme; 18 Ağustos 2021 tarihinde, 15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF’21) esnasında Savunma Sanayii Başkanlığı ile Roketsan arasında imzalanmıştır. Kara ATMACA’nın, 2025 yılında hizmete alınması planlanmaktadır.

Kara-ATMACA

Roketsan’ın Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için geliştirmiş olduğu ATMACA Gemisavar Füzesi, Kara ATMACA’nın geliştirme faaliyetleri esnasında baz alınacaktır. Ancak kara ortamında kullanılması sebebiyle Kara ATMACA’nın arayıcı başlık ve navigasyon sistemlerinde değişiklik söz konusudur.

ATMACA Gemisavar Füzesi radar arayıcı (RF) başlık kullanırken Kara ATMACA, görüntüleyici kızılötesi (IIR) arayıcı başlığa sahip olacaktır. Ayrıca Kara ATMACA’da Yeryüzü Referanslı Navigasyon Sistemi (YRNS) bulunacaktır.

Kara Konuşlu ATMACA Füzesi’nin Teknik Özellikleri

  • Uzunluk: 6 metre
  • Ağırlık: 890 kg
  • Menzil: 280 km
  • Güdüm: ANS + KKS + Barometrik Altimetre + Radar Altimetre + YRNS
  • Harp Başlığı: Yüksek Patlayıcılı, Parçacık Tesirli, Penetrasyon Etkili
  • Harp Başlığı Ağırlığı: 250 kg
  • Arayıcı Başlık: Kızılötesi Görüntüleyici Başlık (IIR)

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu