Kara Havacılığa ATAKSİM teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan proje kapsamında, HAVELSAN tarafından milli imkanlarla geliştirilen ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından üretilen T-129 ATAK Taarruz Helikopterleri için pilot yetiştirmede kullanılacak ATAK Simülatörü (ATAKSİM), Kara Havacılık Komutanlığı’na teslim edildi.

HAVELSAN tarafından geliştirilen ATAKSİM sayesinde Kara Havacılık Komutanlığı mensubu pilotlar ve bakımcılar, helikopterin her türlü görev misyonuna simülasyon ortamında erişebilecekler. Böylelikle pilotlar, atış ve pilotaj kabiliyetlerini güvenli bir ortamda geliştirerek sahaya daha hazır bir şekilde çıkabilecekler. Aynı zamanda ATAKSİM ile eğitim gören taarruz helikopter pilotları, yine HAVELSAN tarafından geliştirilen S-70 Sikorsky ve AS-532 Cougar simülasyonunda eğitim görmekte olan genel maksat helikopter pilotları ile aynı anda eğitim icra edebilecekler.

STM Banner

HAVELSAN tarafından geliştirilen ATAKSİM’in, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından T-129 ATAK Helikopteri ihraç edilen Pakistan ve Filipinler tarafından da tedarik edilebileceği değerlendiriliyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu