Retinar FAR-AD Dron Tespit Radarı

Roketsan-ATMACA-Banner

Sabit ve döner kanatlı mini insansız hava araçları veya diğer bir ismiyle dron sistemleri, son yıllarda özellikle terör örgütleri tarafından kolayca tedarik edilebilmeleri ve kullanılabilmeleri sebebiyle güvenlik güçleri için önemli bir tehdit haline gelmiştir. Özellikle Türkiye’nin Güney Doğusundaki askeri üsler, hemen hemen her gün bölücü terör örgütü tarafından el yapımı patlayıcılar (EYP) ile silahlandırılmış dron sistemleri tarafından saldırıya uğramakta ve önemli bir tehlike doğurmaktadırlar. Bu tür dron sistemlerini etkisiz hale getirmek üzere çeşitli jamming sistemleri tedarik edilmiş olsa da dron sistemlerinin gerek boyutları gerekse saldırının yapıldığı bölgenin hava şartları sebebiyle tespitlerinin zor olması, bu alanda zafiyete yol açmaktadır.

FAR-AD-min

STM Banner

Bu kapsamda ülkemizde Retinar Çevre Gözetleme Radar Ailesini geliştirip, bunları Türk Kara Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ile birisi Asya’da diğeri ise Avrupa’da yer alan iki ülkenin kullanımına sunan Meteksan Savunma, Retinar Çevre Gözetleme Radar Ailesi ile kara hedeflerinin tespitine yönelik elde ettiği önemli başarılardan sonra, teknolojik altyapısını dron sistemlerinin tespitine yönelterek Retinar FAR-AD Dron Tespit Radarını, Çevre Gözetleme Radar Ailesine kazandırdı.

Meteksan Savunma tarafından geliştirilen Retinar FAR-AD Dron Tespit Radarı; mini/mikro insansız hava araçlarına ve karadan gelecek tehditlere karşı milli olarak geliştirilmiş çevre gözetleme radarıdır. Retinar FAR-AD, geniş alanları otomatik olarak tarayarak güvenlik sistemlerinin birincil sensörü olarak görev yapmaktadır.

Ku frekans bandında düşük RF çıkış gücüyle çalışan sistem, ileri teknoloji katı hal radyo frekans tasarımına ve sayısal tabanlı radar mimarisine sahiptir. Özelleştirilmiş darbe sıkıştırmalı darbe doppler dalga şekli kullanan sistem, sayısal radar mimarisi sayesinde farklı dalga şekilleri ve farklı açısal dönme hızlarıyla seçilebilir etkin kullanım modları sunmaktadır.

Retinar FAR-AD, 40° yükseliş açısı ile alçaktan ve yüksekten uçan mini/mikro İHA’lara karşı etkin koruma sağlamaktadır. Radar, “Kullanıcı Arayüzü Yazılımı” ile takip edilen hedeflerin istikamet, mesafe, hız ve yönelim bilgilerini operatöre sunmaktadır. Tararken takip modunda takip bilgileri içinde otomatik hedef sınıflandırması yapabilen sistem, oluşan belirsizlikleri gidermek ve sınıflandırma güvenilirliğini yükseltmek için, Hedef Analiz Modu’nda detaylı algoritmalar ile sınıflandırma başarımını yükseltmektedir.

Retinar FAR-AD, 2020 yılı itibariyle Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunmaktadır.

Önce Çıkan Özellikleri

  • İnsan, araç ve mini/mikro İHA sınıflandırma yeteneği
  • Düşük Algılanma Özelliği (LPI)
  • Geniş Açısal Kaplama Alanı
  • Kolay Kullanım
  • Dahili GPS ve pusula ile harita desteği
  • Aynı anda yakın ve uzak menzil kapsaması

Teknik Özellikler

Çalışma Frekansı:Ku Bant
Sistem Mimarisi:Darbe Sıkıştırmalı Darbe-Dopler
Yanca Tarama Hızı:1 ila 16rpm
Tespit Menzilleri:Dron (RKA: 0,01m²):    2.3km’ye kadar

İnsan (RKA: 1m²):       7km’ye kadar

Donanımsal Menzil:      0.1-18km

Yanca Kapsama:360°devamlı
Karartma Sektörü Sayısı:En az 8
Dost Bölge / Alarm Bölge Sayısı:En az 8
Azami Takip Edilebilecek Hedef Sayısı:En az 8
Hüzme Genişliği:Yanca: 2°, Yükseliş: 40°
Yükseliş Yönlendirme Aralığı:±35°
Kullanım Alanları:·         Havaalanları

·         Elektrik Santralleri

·         Rafineriler

·         Limanlar

·         Sınır Güvenliği

·         Birlik ve Kuvvet Koruması


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu