Kara Kuvvetleri’ne OMTAS Füze teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan tarafından geliştirilen OMTAS Orta Menzilli Tanksavar Füzesi’nin Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na yönelik teslimatları, başarıyla devam ediyor.

Roketsan, Türk Kara Kuvvetleri’ne yönelik Orta Menzilli Tanksavar (OMTAS) Füze teslimatı gerçekleştirdi. Konuyla ilgili olarak Roketsan tarafından yapılan açıklamada, “Seri üretimi devam eden, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin muharebe alanındaki zırhlı tehditlere karşı kullanması amacıyla ürettiğimiz; kendi sınıfındaki en etkili silah sistemlerinden Orta Menzilli Tanksavar Füzesi #OMTAS’ın kafile kabul faaliyetleri devam ediyor!” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

OMTAS Tanksavar Füzesi

Roketsan tarafından Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilen OMTAS Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM), tripod üzerinden atılan konfigürasyonda olduğu gözlemlendi. OMTAS Füzeleri, Türk Kara Kuvvetleri envanterinde bulunan FNSS PARS ve FNSS KAPLAN tipi Silah Taşıyıcı Araç (STA) platformları tarafından da kullanılıyor.

Roketsan tarafından geliştirilen OMTAS, muharebe alanındaki zırhlı tehditlere karşı etkili orta menzilli bir tanksavar silah sistemidir. Füze, kızılötesi görüntüleyici arayıcı başlık sayesinde gece/gündüz ve her türlü hava koşulunda görev yapabilmektedir. OMTAS Silah Sistemi; fırlatma sistemi (füze, atış platformu, atış kontrol ünitesi), taşıma sandıkları ve eğitim simülatöründen oluşmaktadır.

OMTAS Füzesi Teknik Özellikler

Çap160 mm
Uzunluk1.8 m
Ağırlık35 kg (Füze + Fırlatma Tüpü)
36 kg (Üç Ayak Fırlatma Sistemi)
Menzil200 – 4.000 m
Arayıcı BaşlıkKızılötesi Görüntüleyici Arayıcı, Soğutmasız Tip
Harp Başlığı TipiReaktif Zırhlara Karşı Etkili Tandem
Yüksek İnfilaklı Parçacık Etkili
Vuruş ModuDoğrudan Vuruş / Üstten Vuruş
Kullanım Modları•At-Unut
•At-Güncelle
Gözetleme BirimiTV / Termal Kamera

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Bu veya umtaş atgm ile cirit füzeleri 30 mm toplu sta üzerine entegre edilse nasıl olur? Kaplan 20 veya kaplan 30 platformu kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu