Mısır’dan SNIPER ATPS siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı, Mısır’a SNIPER Gelişmiş Hedefleme Podu (ATP) tedarikini içeren olası bir yabancı askeri satış (FMS) faaliyetini onaylama kararı aldı.

Edinilen bilgiye göre ABD Dışişleri Bakanlığı, Mısır hükümetine; 20 adet AN/AAQ-33 SNIPER Gelişmiş Hedefleme Podu, yedek ve onarım parçaları, yer hizmetleri ekipmanı, teknik belgeler, yazılım, personel eğitimi, mühendislik desteği, teknik ve lojistik destek hizmetlerini de içeren toplam tahmini değeri 65.6 milyon ABD Doları olan yabancı askeri satışı onaylama kararı aldı.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Önerilen bu satış, Orta Doğu’da önemli bir stratejik ortak olmaya devam eden, NATO üyesi olmayan büyük bir müttefik ülkenin güvenliğini artırmaya yardımcı olarak ABD’nin dış politikasını ve ulusal güvenliğini destekleyecektir.” ifadelerine yer verildi.

Söz konusu podların, Mısır Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan F-16 Fighting Falcon savaş uçakları tarafından kullanılacağı tahmin ediliyor.

ABD’li Lockheed Martin şirketi tarafından geliştirilen SNIPER Gelişmiş Hedefleme Podu (ATP), günümüzde kullanılan en yaygın hedefleme podudur. Sniper ATP, tek ve hafif bir podda bulunan bir elektro-optik hedefleme sistemidir.

27’den fazla uluslararası müşteri ve ABD Hava Kuvvetleri tarafından tercih edilen Sniper ATP, hassas hedefleme, istihbarat, gözetleme ve keşif alanlarında kendini kanıtlamış bir sistem olarak öne çıkmaktadır. Şu ana kadar Dünya çapında, 1.500’den fazla pod teslim edildi. Sniper ATP; F-2, F-15, F-16, F-18, A-10, B-1, B-52, Harrier ve Typhoon uçakları tarafından aktif olarak kullanılmaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu