Karadeniz’deki Admiral Makarov Firkateyni İmha Mı Edildi?

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukraynalı kaynaklar bir Rus savaş gemisini daha imha ettiklerini iddia ediyor. İddialar ilk kez dün akşam saatlerinde ortaya çıktı.

Dün akşam saatlerinde Rus Karadeniz Filosu’na bağlı Amiral Grigoroviç sınıfı Amiral Makarov firkateyninin Odessa güneyinde vurulduğu iddia edilmişti. Twitter’da dedikoduların kaynağı ise Ukraynalı kaynaklara ait Facebook hesaplarının iddiasıydı.

STM Banner

Bugün sabah saatlerinde ise Odessa Milletvekili Oleksiy Honcharenko, Amiral Makarov firkateyninin Neptün Gemisavar Füzeleriyle vurulduğunu açıkladı. Hemen ardından ise Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, günlük olarak açıkladığı Rusya’nın kayıpları listesine bir adet gemi kaybı daha ekledi ve Amiral Grigoroviç sınıfı bir firkateynin Yılan Adası açıklarında yandığı kaydedildi.

İddialar Odessa yerel medyası tarafından da teyit edildi.

Kremlin’den yapılan bir açıklamada ise Ukrayna medyasında çıkan iddialar hakkında Kremlin’in “bilgisi olmadığı” belirtildi.

RQ-4B Global Hawk
Global Hawk

Aynı zamanda Amiral Makarov’un bulunduğu iddia edilen bölgede ABD Hava Kuvvetlerine ait RQ-4B Global Hawk tipi Yüksek İrtifa – Uzun Dayanım (HALE) sınıfı İnsansız Hava Aracı’nın ISR faaliyeti icra ettiği görüldü.

Bölgenin yakınlarında aynı zamanda İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetlerine (RAF) ait bir adet de RC-135W Keşif Uçağı görev yapıyor.

Admiral Makarov Firkateyni

Rus Donanması’nın en modern firkateynlerinden birisi olan Project 11356 (NATO: Talwar) Sınıfı Admiral Makarov Firkateyni, 2017 yılında Rus Donanması’nda hizmete girdi.

Tam yüklü deplasmanı 3.8 ton olan Project 11356 Sınıfı Firkateynler; 124.8 metre uzunluğa, 15.2 metre genişliğe, 30 knots hıza, 14 knotsluk ekonomik hız ile 4.850 deniz mili menzile ve 30 gün kesintisiz seyir süresine sahiptirler.

Admiral-Makarov-2

Project 11356 Sınıfı Firkateynler;

  • Dikey Atım Sisteminden Ateşlenen 8 adet 3M54TE Kalibr Seyir Füzesi,
  • ЗS90E Shtil-1 Atım Sisteminden Ateşlenen 24 adet 9M317E Buk Hava Savunma Füzesi,
  • 100mm’lik A-190E Ana Batarya Topu,
  • 2 adet Kashtan Yakın Hava Savunma Sistemi,
  • 8 adet Igla-1E Hava Savunma Füzesi gibi silah sistemleriyle dikkat çekmektedirler.

Öte yandan Admiral Makarov, 300 kilometre azami tespit menziline sahip Fregat M2M Hava Arama Radarı ile donatılmıştır. Ayrıca firkateynde, TK-25E elektronik karşı tedbir (ECM) sistemi de bulunuyor. TK-25E ECM, RF yayınlarının erken tespitini ve jam edilmesi amacıyla geliştirildi.

İstihbarat ve Deniz Karakol Uçakları Bölgede!

Admiral-Makarov

ABD Hava Kuvvetleri’ne ait “FORTE” uçuş kodlu bir RQ-4B Global Hawk tipi HALE İHA, Admiral Makarov’un vurulduğu iddia edilen konumda yoğunlaşmış durumda. İngiliz Hava Kuvvetleri’ne ait RC-135W ile ‘MARTI07’ kodlu Türk Donanması’na ait P-72 Deniz Karakol Uçağı da bölgede!

ÖNERİLEN İÇERİK: Bir Geminin Batışı: Rus Sancak Gemisi Moskva Kruvazörü


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu