Ukrayna, Özgün Çözümlerle Rus Zırhlılarına Kabus Yaşatıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna Ordusu, envanterinde bulunan eski tip el bombalarını (RKG-3) yeni metotlarla geliştirerek Rus Ordusuna karşı kullanmaya başladı.

Ukrayna Kara Kuvvetleri için küçük drone’lara mühimmat entegrasyonunda önemli bir görev oynayan Aerorozvidka birimi tarafından paylaşılan fotoğraflarda Ukrayna’nın nasıl yenilikler geliştirdiği görülebiliyor.

STM Banner

Ukrayna üretimi octocopter’in (sekiz motor ve pervaneli drone) alt gövdesine entegre edilen iki adet küçük bombacık gözlemlenebiliyor.

Bu bombacıklar, octocopter’lerden Rus zırhlıların üzerine bırakılıyor ve zırhlıların çoğu bu bombacıklar sayesinde imha ediliyor.

Bu bombacıklar aslında Ukrayna’nın envanterinde bulunan ve Sovyetler döneminden kalma RKG-3 tanksavar el bombaları. Ukrayna, 3D yazıcılar aracılığıyla bu bombacıklara kuyruk ekliyor. Bu kuyruklar sayesinde drone’lardan bırakılan bombacıklar hedeflerine daha stabil bir şekilde ulaşıyor.

RKG-3 son derece eski bir mühimmat. Üretim tarihi 1950’lere kadar uzanıyor. El bombası olarak atılabilecek kadar hafif ve küçük.

Mühimmat, kendisine yeni eklenen parçalarla birlikte 20cm’den fazla kalınlıktaki zırhları delebilecek güce ulaşıyor.

Aşırı ısınmış metalin patlaması bazı zamanlarda tankların içerisindeki mühimmatın infilak etmesine yol açıyor ve bu da tamamen imhaya neden oluyor.

Rus kuvvetlerin ellerinde her ne kadar böylesine küçük drone’ları düşürebilecek sistemler olsa dahi  Aerorozvidka tarafından yayınlanan videolarda drone’ların 100 dolardan az maliyeti olan patlayıcılarla yüzbinlerce dolarlık Rus zırhlılarını imha ettiği görülebiliyor.

Ne Kadar Etkililer?

Bu yeni gelişme özellikle park halinde bulunan Rus zırhlıları için bir kabus manasına geliyor. Son derece ucuz ve pratik bir çözüm sayesinde Rus güçler daha şimdiden kabus yaşamaya başlamış durumda.

Ukrayna, yeni özellikler eklediği RKG-3 mühimmatını RKG-1600 olarak adlandırıyor. Bu mühimmatın testleri 2019 yılında icra edilmiş ve başarılı sonuçlar alınmıştı. Şimdi ise savaşta kullanılıyor.

Ukrayna/RKG-1600 El Bombası/Octocopter
Ukrayna/RKG-1600 El Bombası/Octocopter

Bir adet octocopter drone’un maliyeti 10.000 dolardan az. RKG-1600 mühimmatının üretim maliyeti ise 100 dolardan az. Her bir Rus BMP-3 zırhlısının bedeli ise 796.000 dolar civarında. Aynı zamanda kaybedilen askerler de eklenince Rusya için ortaya korkunç bir manzara çıkıyor.

Ukraynalılar, RKG-1600’e ek olarak VOG-17 el bombalarını da kullanıyorlar. Bu mühimmatın daha önce PKK’lı teröristler tarafından Kuzey Irak’ta TSK güçlerine karşı kullanılmaya çalışıldığını görmüştük. Teröristler, stabilizasyon için VOG-17’lere pet şişesi takıyorlar ancak bu hassas bir vuruş için yeterli olmuyor.

Ukraynalılar ise VOG-17’lere 3D yazıcılar aracılığıyla kuyruk ve birkaç parça eklemesi daha yapıyor ve stabilizasyon sağlıyor. VOG-17’ler fazla etkili olmasa da RKG-1600 Rus güçlerine zorlu dönemler yaşatacak.

ÖNERİLEN İÇERİK: Almanya, Ukrayna’ya En Gelişmiş Radarını Yollayacak


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, RFERL

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu