Katar Emirine HÜRJET ve GÖKBEY Projeleri Tanıtıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Hürjet ve Gökbey projelerine ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’ye yaptığı sunumla bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Emiri Al Sani tarafından resmi törenle karşılandı. Liderler, Emirlik Divanı’ndaki resmi karşılama ve heyet takdiminin ardından baş başa görüşme gerçekleştirdi.

STM Banner

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Al Sani, resmi karşılama töreninin ardından baş başa gerçekleştirecekleri görüşmeye geçti.

Törende, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, MİT Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik ile Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da yer aldı.

Katar Emirine HÜRJET ve GÖKBEY Projeleri Tanıtıldı
Katar Emirine HÜRJET ve GÖKBEY Projeleri Tanıtıldı

Temel Kotil Katar Emiri’ne HÜRJET ve GÖKBEY’i Anlattı

Erdoğan ve Al Sani, burada Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil’den projeler hakkında bilgi alarak, aralarında Hürjet ve Gökbey’in bulunduğu maketleri inceledi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil’in Katar’a giden Türk heyetinde yer aldığını SavunmaSanayiST.com olarak dün duyurmuştuk.

Katar ile Türkiye arasındaki savunma sanayii iş birliği, son dönemde giderek artış gösteriyor. Katar, 2021 yılının ilk 11 ayı içerisinde Türkiye’den 180.5 milyon ABD Doları değerinde savunma ve havacılık sanayii ihracatı gerçekleştirdi. Bu ihracatın 145.1 milyon dolarlık kısmı, Ekim ve Kasım ayları içerisinde gerçekleştirildi.

Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA), Ejder Yalçın Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA), SERDAR Uzaktan Komutalı Tanksavar Kulesi, AW139 Simülatörü, Yara Savunma Simülatörü ve bazı deniz platformları, Türkiye’nin Katar’a yönelik savunma ve havacılık ihracatına örnek verilebilir.

Savunma Sanayii Başkanı Demir ile birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Katar ziyaretine katılan TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil’in ajandasına ne olduğu ise henüz bilinmiyor. TUSAŞ, kısa süre önce ANKA SİHA ile HÜRKUŞ Askeri Eğitim Uçağı’nın ihracatlarını gerçekleştirmişti. TUSAŞ’ın helikopter alanında GÖKBEY, T129 ATAK, T629, T929; uçak alanında HÜRKUŞ, HÜRJET, Milli Muharip Uçak (MMU); İHA alanında ANKA, AKSUNGUR, ŞİMŞEK ve uzay alanında ise Small Geo projeleri mevcut. Bu ürünlerin bir kısmının geliştirme faaliyetleri devam ederken, bir kısmı ise üretime hazır durumda.

TUSAŞ hem üretime hazır durumda olan hem de geliştirme faaliyetleri devam eden ürünlerin pazarlama faaliyetlerini gerçekleştiriyor. Şirket, kısa süre önce Malezya’da açılan bir ihaleye HÜRJET ile katılım sağlamıştı. Öte yandan Milli Muharip Uçak için de uygun şartlarda partner ülke arayışı mevcut.

ÖNERİLEN İÇERİK: Başkan İsmail Demir ve Temel Kotil Katar yolcusu


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, AA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu