Birleşik Arap Emirlikleri Savunma Heyeti Ankara’da

Roketsan-ATMACA-Banner

Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) üst düzey bir savunma heyeti Türkiye ile olası savunma sanayii iş birliğini görüşmek üzere Ankara’ya intikal etti.

BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed (MbZ) geçtiğimiz hafta içerisinde Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirerek Türkiye’ye 10 milyar dolar değerinde yatırım yapacaklarını açıklamıştı.

STM Banner

BAE’den gelen savunma heyeti dün T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığında (SSB) Türk yetkililerle bir araya geldi. SSB’de düzenlenen toplantıya ASELSAN dahil Türk savunma sanayii şirketlerinin yetkilileri de katıldı.

İHA Üreticileriyle Görüştüler

Bloomberg’e konuşan Türk kaynaklara göre BAE’li heyet aynı zamanda Türk İHA üreticileriyle de bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeye dair ne Türk ne de BAE tarafından resmi bir açıklama yapılmadı.

BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed (MbZ) Ankara'da
BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed (MbZ) Ankara’da

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, geçtiğimiz günlerde BAE ile olası savunma iş birliğine dair bir açıklamada bulunmuştu.

Demir, şu ifadeleri kaydetmişti:

“Kriz döneminde dahi savunma sanayinde ilişkilerimizin devam ettiğini gösteren rakamlar var. Türkiye’nin savunma sanayinde geldiği konum ve BAE’nin ilgisini çektiğini biliyoruz. İlişkilerin yoluna girdiğinde bu temasların daha iyi olacağını belirtmek isterim.”

ÖNERİLEN İÇERİK: BAE’li Firma, Bayraktar TB2’ye Benzer İHA Geliştirdi


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Bloomberg

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu