Katar’a Özel Olarak Geliştirilen F-15’e Ebabil Adı Verildi

Roketsan-ATMACA-Banner

Katar Hava Kuvvetleri için özel olarak geliştirilen F-15QA savaş uçağına Ebabil adı verildi. F-15QA “Ebabil”, Katar Hava Kuvvetlerinin gücüne güç katacak.

Uçağın geliştiricisi olan Boeing Defense tarafından yapılan açıklamada F-15QA Ebabil’in uçmaya hazır olduğu ve Katar hava sahasının koruyucusu olacağı belirtildi.

STM Banner

Boeing: “F-15QA, dünyadaki herhangi bir avcı uçağından daha fazla hız, menzil ve yük ile Katar Hava Kuvvetlerinin (QEAF) üstünlüğünü artıracak.”

Şirket böylece F-15QA savaş uçağını resmen tanıtmış oldu. Katar’a ait ilk uçaklar bu yıl içerisinde pilotların eğitimlerinin tamamlanmasının ardından Katar’a sevk edilecek.

F-15 Program Müdürü Yardımcısı Prat Kumar tarafından törende yapılan açıklamada ise Katar F-15QA programının kontrollü uçuş, tamamen camdan bir dijital kokpit ve çağdaş sensörler, radar ve elektronik harp yetenekleri gibi gelişmiş F-15’teki yeni nesil teknolojileri daha da geliştirdiği not edildi.

Katar Hava Kuvvetleri/F-15QA Ebabil
Katar Hava Kuvvetleri/F-15QA Ebabil

Katar’ın F-15QA Siparişi

ABD hükümeti, 2016 yılında Katar’a 21.1 milyar dolara 72 adet F-15QA savaş uçağı satışına izin vermişti. Boeing ise 2017 yılında 36 adet F-15QA savaş uçağının üretimi için 6.2 milyar dolarlık bir sözleşmeye imza atmıştı. Katar’ın 36 adetlik bir opsiyonu daha olduğu söylenebilir. 72 adet uçağın teknik destek ve tüm silahlar dahil bedeli ise 21.1 milyar doları buluyor.

Boeing, 2024 yılına kadar Katar’da bulunan El Udeid Hava Üssüne Katar Hava Kuvvetleri için bakım ve eğitim merkezi kuracak. Merkez, yine Boeing tarafından işletilecek.

F-15QA “Ebabil”, Suudi Arabistan’a özel olarak geliştirilen F-15SA savaş uçağıyla benzerlikler gösteriyor. F-15SA’da Raytheon tarafından geliştirilen APG-63(V)3 AESA radarı, kontrollü uçuş sistemleri, kanat altında 11 adet silah istasyonu bulunuyor.

Katar F-15QA Ebabil Kokpiti
Katar F-15QA Ebabil Kokpiti

F-15QA savaş uçağı 16 adet AIM-120 AMRAAM, 4 adet AIM-9X Sidewinder ve hassas güdümlü mühimmatlar taşıyabilecek.

QEAF için özel olarak geliştirilen F-15 konfigürasyonu olan F-15QA, ilk uçuş testini Nisan 2020’de başarıyla gerçekleştirmişti.

Bugüne Kadar Geliştirilen En İyi F-15

F-15QA Ebabil savaş uçağı, bugüne kadar geliştirilen en güçlü ve ileri seviyedeki F-15 savaş uçağı olma özelliğine sahip. Uçağın dış kanatlarında kısmi tasarım değişikliklerine gidilerek faydalı yük kapasitesi arttırıldı. AN/APG-82(V)1 AESA radarı entegre edildi.

Hem pilot hem de silah sistemlerinden sorumlu operatör için Dijital Kaska Monteli Görüntü ve Haberleşme Sistemi (D-JHMCS) kullanılacak.

Uçağın kokpiti ise tamamen camdan. Yeni kokpit düzeninin en temel özelliği, tamamen camdan oluşan yeni 10×19 Geniş Alan Gösterge Sistemi (Large Area Display, LAD). F-15QA’nın test pilotları bu ekrana “iPad” demeyi tercih ediyor. Her iki kokpit de tamamı cam olan 10×19 inç bir ekran ve kızılötesi [IR] dokunmatik ekrana sahip.

Katar Hava Kuvvetlerinin Geleceği
Katar Hava Kuvvetlerinin Geleceği KAYNAK: https://twitter.com/FedericoIacop/status/1408347042443841536?s=20  

Boeing tarafından paylaşılan videoda uçağın yanında yer alan mühimmatların listesi ise şöyle:

  • AIM-9X Sidewinder
  • AIM-120 AMRAAM
  • AGM-84 Harpoon
  • JDAM
  • AGM-88 HARM

Katar Hava Kuvvetleri

Katar Hava Kuvvetleri ise her geçen gün daha da güçleniyor. Katar’ın aynı zamanda 24 adet Eurofighter Typhoon savaş uçağı siparişi de bulunuyor. Katar’ın F-35 ile de yakından ilgilendiği biliniyor.

550.000 nüfuslu küçük petrol zengini ülkenin hava kuvvetleri son yıllarda dramatik bir şekilde yeniden şekillendi ve bölgedeki en modern hava kuvvetleri arasındaki yerini aldı. 2017 yılında Suudi Arabistan ve BAE öncülüğünde Katar’a yönelik uygulanan ambargonun ardından Katar’ın savunma harcamaları oldukça yüksek seviyelere ulaştı.

Mart 2015’te 24 adet Rafale siparişi veren Katar, Aralık 2017’de ilk siparişte bulunan opsiyon seçeneğini kullanarak 12 uçak siparişi daha vermişti. Bu iki siparişin toplam bedeli ise yaklaşık olarak 7.4 milyar avroya kadar ulaşıyor. Katar’ın mevcut siparişlere ek olarak 36 adetlik bir Rafale siparişi daha vermesi ise seçenekler arasında.

ÖNERİLEN İÇERİK: Katar Hava Kuvvetleri Rafale İle Güçlenmeye Devam Ediyor


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Boeing Defense 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu