ATGM-KTB Düşman Tanksavarlarını Etkisizleştirecek

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli imkanlarla geliştirilen ATGM-KTB (Anti-Tank Güdümlü Mermi Karşı Tedbir Birimi), düşman anti-tank güdümlü füze (ATGM) sistemlerini etkisiz hale getirecek.

Meteksan Savunma, milli imkanlarla geliştirdiği ATGM-KTB Aktif Koruma Sistemi’ni, ilk kez 15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF’21) esnasında sergiledi. Lazer tabanlı bir sistem olan ATGM-KTB ile SACLOS (Semi-Automatic Command to Line of Sight) güdümlü tanksavar füzelerinin etkisiz hale getirilmesi hedefleniyor.

STM Banner

‘Elektro-Optik Karşı Tedbir’ sistemi olarak adlandırılabilecek ATGM-KTB karıştırıcı ışık kaynağı, kompakt yapısı ve geniş görüş açısı sayesinde birçok kara platformuna kolayca entegre edilebilmektedir. Sistem, içeriğinde bulunan kızılötesi ışık kaynakları ile hedef füzenin izlik maddelerini taklit ederek, hedefleme sistemini karıştırmaktadır. ATGM-KTB, hard-kill aktif koruma sistemleriyle beraber de çalışabilmektedir.

Meteksan Savunma İş Geliştirme Yöneticisi Aykut KERTMEN, konuyla ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu:

ATGM-KTB

“ATGM-KTB birimimiz, bir lazer ışını yayarak SACLOS algoritmalarını bozuyor ve bertaraf ediyor. Bu sayede, anti-tank güdümlü füzeler hedefine gidemez hale geliyor. Sistemin bir nevi gözü kamaşıyor. Böylelikle sistemin entegre edildiği kara araçları ve kritik üsler/tesisler, ATGM’lere karşı korunmuş oluyor.

Sistemi, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’mızın da destekleriyle çok kısa bir sürede geliştirdik ve Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’mızın kullanımına sunduk.”

Editörün Notu:

Son zamanlarda terör örgütü PKK/YPG tarafından, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yönelik anti-tank güdümlü füzeler aracılığıyla gerçekleştirilen saldırılar artmış durumdadır. Suriye’de çok sayıda anti-tank güdümlü füze mühimmatı elde eden terör örgütü, zırhlı veya zırhsız fark etmeksizin hedef olarak algıladığı bütün unsurlara ATGM saldırısı gerçekleştirmektedir.

atgm

FIRAT Modernizasyonu uygulanan bazı M-60TM ana muharebe tanklarına aktif koruma sistemleri entegre edilmiş olsa da taktik tekerlekli zırhlı araçlarımız, Leopard 2A4 ve M60A3 tipi tanklarımız, zırhlı muharebe araçlarımız ve sabit mevzilerimiz, ATGM’lere karşı herhangi bir savunma sistemine sahip değildirler.

Dost unsurlara zarar verme ihtimali bulunmayan ve maliyet etkin bir sistem olan ATGM-KTB’nin, bu tür saldırılara karşı önemli bir savunma sistemi olacağı düşünülmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu